Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki

W 2019 roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki - "wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej".

"Dorobek kompozytorski Stanisława Moniuszki, składający się z oper, pieśni, kantat, utworów religijnych, symfonicznych, kameralnych i solowych, a także operetek, baletów i muzyki do dramatów, imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej. Jego twórczość operowa i pieśniarska stanowi trzon polskiego repertuaru wokalnego i niejednokrotnie jest osią zainteresowań artystycznych najwybitniejszych polskich śpiewaków".

 Stanisław Moniuszko był wzorem patrioty i - jak pisał w 1921 roku badacz jego twórczości Zdzisław Jachimecki - "krew z krwi i kość z kości Polakiem".

"Jego wielkie opery takie jak +Halka+, +Straszny dwór+ dotykające sedna idiomu polskości - zarówno w warstwie tekstowej, jak i muzycznej - do dziś stanowią inspirację dla wielu artystów, a w czasach jemu współczesnych tworzyły paletę barw, za pomocą której Polacy odmalowywali najpiękniejsze odcienie patriotycznych uczuć i narodowej tożsamości".

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 w Ubielu. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organista. Autor ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: "Halka", "Straszny dwór" i "Paria".(PAP)

Akademia Muzyczna w Gdańsku zaprasza na koncert:

MSZA POLSKA Stanisława Moniuszki
Koncert chóralny
 

Wykonawcy:
Chór Żeński Gaudium per Canto
przygotowanie: prof. zw. dr hab. Anna Fiebig, mgr Anastasiya Senkavets

Chór Żeński Wydziału Instrumentalnego
przygotowanie: prof. zw. dr hab. Marcin Tomczak, dr Beata Śnieg-Wądołowska, dr Karol Kisiel

Filip Cieszyński, Alicja Pałka – organy
W programie:
S. Moniuszko (sł. A.E. Odyniec) – Msza Polska na chór żeński i organy
oraz utwory takich kompozytorów jak:
G. Fauré, S. Mence, J. Arcadelt, Z. Kodály, G. de Marzi

Organizatorzy:
Wydział Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu
Wydział Instrumentalny 

WSTĘP WOLNY

Koncert odbędzie się po Mszy św. o godz. 18:00.

szkolny koordynator kultury i sztuki - M. Gorgolewska