Dzéń Kaszëbsczi w naszi szkòle

Klasy pierwsze wysłuchały kaszubskich baśni i legend, które opowiedziały panie Elżbieta Stanilewicz i Groszek Stanilewicz ze stowarzyszenia Łowcy Słów z Gdańska, a następnie razem z paniami wykonały kaszubskie rozety.

Klasy drugie, wraz z paniami z Zespołu „Kaszubki”, działającymi przy KGW, podczas zajęć kulinarnych z kaszubskiej kuchni ugotowały owocową zupę z suszonych owoców z kluskami. Nad całością przebiegu zajęć czuwała przewodnicząca pani Danuta Jastrzębska. Panie przyszły do nas w tradycyjnych kaszubskich strojach.

Klasy trzecie odwiedziły panie z Koła Hafciarskiego wraz z przewodnicząca panią Salomeą Rzeszewicz, które zaprezentowały dzieciom haft kaszubski. Dzieci zapoznały się z legendą, prezentującą siedem podstawowych kolorów, mogły również obserwować w jaki sposób panie haftują. Warto nadmienić, że w tym roku ukazała się po raz pierwszy teczka ze wzorami haftu szkoły chwaszczyńskiej, która jest owocem pracy Koła Hafciarskiego.

Ciekawym zajęciem okazały się również warsztaty z malarstwa na szkle, będące przykładem typowego rękodzieła kaszubskiego i dawnej sztuki ludowej, które przeprowadziła nauczycielka naszej szkoły pani Iwona Nocoń z uczniami klas trzecich.

W zajęcia licznie zaangażowali się również rodzice, zwłaszcza uczniów klasy 3a, państwo Sławomira i Jarosław Niewiadomscy, pani Magdalena Makurat, pani Maria Lidzbarska, oraz pani Małgorzata Drawc, nauczycielka świetlicy. Rodzice przedstawili dzieciom tradycyjne kaszubskie instrumenty oraz wspólnie, podczas podsumowania wystąpili, śpiewając i grając na instrumentach.

Niewątpliwie ciekawym wydarzeniem był występ Zespołu „Mùlczi” z Miszewa wraz z prowadzącą panią Elżbietą Pryczkowską oraz przygrywającym na akordeonie panem Markiem Munch z Chwaszczyna. Zespół zaprezentował tradycyjne tańce kaszubskie, a nawet zaprosił nasze dzieci do udziału w pracy zespołu.

Wielu uczniów zostało w tym dniu nagrodzonych za swoją wiedzę o Kaszubach, o czym świadczą wyniki konkursu przeprowadzonego w klasach drugich i trzecich. Dzieci mogły wykazać się wiedzą, jak również pochwalić się dyplomem i odebrać drobną nagrodę. Wymienimy tu uczniów którzy uzyskali pierwsze miejsce: Wojtek Brzeski z  kl.2a, Olek Werochowski z kl.2a, Michał Kartonowicz z kl.3a oraz Jakub Konkel z kl.3a.

Ten dzień pozostanie niezapomnianym przeżyciem, tym bardziej, że stał się okazją do spotkania dzieci z aktywistami kaszubskimi, działającymi dla Małej Ojczyzny i społeczności Chwaszczyna. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy.

Bogusława Gołąbek, nauczycielka języka kaszubskiego