Podsumowanie października w świetlicy szkolnej

I tak oto pierwszy tydzień października rozpoczęliśmy od zajęć manualnych związanych z darami jesieni. Wykonywaliśmy ozdobne owoce (jabłka i gruszki), które po dzień dzisiejszy są ozdobą naszej sali. Kolejną ozdobą były kolorowe parasole, które następnie dzieci same przymocowywały na ścianę. W pierwszym tygodniu obchodziliśmy również Światowy Dzień Muzyki i w związku z tym dzieci mogły same wykonać śliczne nutki, które można było podziwiać na naszej wystawie.

Początek miesiąca października to również moment w którym dzieci po raz pierwszy w historii mogły założyć „zeszyty świetliczaka” ( nieobowiązkowo). Wspólnie z dziećmi uzgodniliśmy warunki prowadzenia zeszytów oraz szczegółowo omówiliśmy kwestię przyznawania punktów.

Drugi tydzień miesiąca października to szczególny czas w którym dużo miejsca poświęcono nauczycielom i uczniom z okazji „Dnia Nauczyciela”. Z tej okazji w naszej świetlicy bawiliśmy się w teatr. Dzieci wcielały się w role nauczyciela i prowadziły niektóre zajęcia, w ten sposób mogły choć przez chwile poczuć się dorosłe.  W tym tygodniu przygotowywaliśmy również „tęczowe chmurki”, które zdobią naszą salę. Pod koniec tygodnia dzieci mogły obejrzeć film animowany „Minionki". Po seansie wszyscy razem wykonaliśmy Minionki z rolek po papierze toaletowym, co dla każdego było niezwykła frajdą.

Nasza świetlica wygląda już bardzo ładnie i z takim nastawieniem rozpoczęliśmy trzeci tydzień października, który przywitał nas piękną pogodą. Wykorzystując przyjazną aurę popołudniami swój wolny czas spędzaliśmy na świeżym powietrzu rozgrywając mecze piłki nożnej, bawiąc się w berką czy skacząc na skakankach.  W tym czasie obchodziliśmy również Światowy Dzień Poczty i Międzynarodowy  dzień  Pisania Listów. Korzystając z okazji projektowaliśmy znaczki pocztowe i uczyliśmy się prawidłowo adresować koperty. Dodatkowo uczyliśmy się własnoręcznie pisać list do kolegi/koleżanki co sprawiało nam wszystkim dużo radości.

Ostatni tydzień października podobnie jak i pierwszy nawiązywał tematycznie do świata przyrody. Z okazji „Dnia Drzewa” wykonywaliśmy przestrzenne drzewka jesienne, które do dzisiaj zdobią naszą salę.  Ozdobą sali są również sowy, dyniowe opakowania na cukierki czy dynie z orgiami. W tym czasie obchodziliśmy również „Dzień Świetliczaka”. Z tej okazji dzieci piekły gofry, ozdabiając je według własnego uznania, które następnie mogły zjeść. Jesteśmy przekonani, że wszystkim smakowały!!! Po naszej degustacji każde dziecko otrzymało medal.

Podsumowując miesiąc październik, nagrodziliśmy dzieci za aktywny udział w zajęciach świetlicowych, okazaną pomoc, życzliwość i uśmiech. W każdej klasie wyróżniliśmy osoby, które nazbierały  największą liczbę punktów:

• I a – Maja Klein
  • I b – Nadia Laskowska
  • II a – Julia Freiberg / Karolina Freiberg
  • II b – Michalina Klamrowska / Maja Ryc
  • III a – Kajetan Gudalewicz
  • III b – Amelia Formella
  • III c – Maja Karczewska
  • IV b – Samanta Szmitdke / Amelia Drawc

Nasi nauczyciele w świetlicy często czytają nam książki, które następnie wspólnie sobie opowiadamy i ilustrujemy. W tym miesiącu czytaliśmy:

• „Legendy o diable Borucie”
  • „Śpiącą Królewnę’”