15.12.2016r. - wycieczki z języka kaszubskiego

Uczniowie kaszubskiego na wycieczce do farmy strusiej w Kniewie.

27 września 2016r. najmłodsi uczniowie języka kaszubskiego klas I- III SP wzięli udział w wycieczce do fermy strusiej w Kniewie. Sprzyjała nam piękna pogoda. Najpierw dzieci wykonały samodzielnie ciasteczka dla zwierząt, którymi później mogły karmić zwierzęta. Oprócz strusi fermę zamieszkują drugie pod względem wielkości ptaki na świeci- emu, a także osły, lamy, króliki, kury. Podczas zajęć edukacyjnych przewodnik opowiedział dzieciom o zwyczajach i osobliwości tych zwierząt. Dzieci wzięły udział również wziąć udział w degustacji strusiego jaja. Pan przewodnik, który wcielił się postać kucharza, zachęcał dzieci do wspólnego przygotowania jajecznicy z dwóch jaj strusich, którymi poczęstowało się blisko 50 uczestników naszej wycieczki.

Wycieczka kaszubska na zamek krzyżacki w Bytowie i do dworku Wybickich w Sikorzynie.

7 października 2016r. pojechaliśmy na wycieczkę z uczniami j. kaszubskiego z kl. IV-VI SP i Gimnazjum Najpierw odwiedziliśmy zamek krzyżacki, gdzie znajduje się również Kaszubskie Muzeum Etnograficzne. Dzieci zapoznały się ze sprzętami dawnego użytku takimi jak dawne maselniczki, krosna, końskie buty, cepy, łodzie i inne, którymi posługiwali się mieszkańcy naszego regionu. Następnie uczniowie mieli okazję kroczyć śladami Krzyżaków po zamkowych salach. Spodobał nam się również uroczy dworek Wybickich w Sikorzynie, a więc rodziny twórcy polskiego hymnu Józefa Wybickiego, który jak się okazuje również był Kaszubą. Przy dworku znajduje się piękny ogród jak również tajemniczy labirynt, w którym staraliśmy się nie pogubić… Na szczęście, wszyscy w komplecie wróciliśmy do szkoły.