Informacje na temat szkolnego koła Caritas

Do naszych głównych zadań, które podejmujemy należy niesienie pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Dlatego naszymi akcjami obejmujemy tak uczniów naszej szkoły, którzy pochodzą z biedniejszych rodzin, jak również osoby starsze czy przebywające w Domu Pogodnej Jesieni w Chwaszczynie. Naszym znakiem rozpoznawczym są Żółte koszulki. Także każdy z nas przechodzi szkolenie wolontariusza I stopnia.
Co roku nasze koło organizuje:
- pączki świąteczne dla uczniów, na które fundusze zdobywamy własnymi pomysłami i przeprowadzanymi akcjami
- raz w miesiącu odwiedzamy Dom Pogodnej Jesieni w Chwaszczynie, gdzie służymy pomocą pensjonariuszom czytając książki, rozmawiając z nimi, przygotowując przedstawienia czy wraz z księdzem opiekunem okolicznościowe nabożeństwa
- od kilku lat w okolicy Świąt Wielkanocnych dla Seniorów Parafii organizujemy Śniadanie Wielkanocne, a Tym Seniorom, którzy nie mogą przybyć zawozimy poczęstunek do ich domów.
Włączamy się także w akcje prowadzone przez Diecezjalny "Caritas". I tak:
- każdego roku włączamy się w ogólnopolską akcje - "Tornister pełen uśmiechu", której efektem jest obdarowanie kilkudziesięciu uczniów naszej szkoły w pełni wyposażonym tornistrem na nowy rok szkolny
- w grudniu włączamy sie w akcję "Kromka chleba", zbierając produkty żywnościowe w hipermarketach Trójmiasta
- w marcu podobna akcja przeprowadzana jest przed Wielkanocą pod hasłem "Tak! pomagam"
- w kwietniu kolejna akcja - "Pola Nadziei" - której celem jest kwestowanie na rzecz Hospicjów.
To nasze stałe akcje, które podejmujemy każdego roku.
Mamy też na swoim koncie udział w projektach finansowanych przez UE - "Razem mamy więcej" - dwukrotnie pisaliśmy projekty, które z sukcesem wykonaliśmy.
W razie potrzeb wynikających z zaistniałych sytuacji losowych, też wychodzimy z inicjatywami - w szkole zbieraliśmy pieniądze na rzecz poszkodowanych przez powódź na Filipinach, czy na rzecz Ukrainy.
w ramach propagowania idei wolontariatu - 5 grudnia w Światowy Dzień Wolontariusza - prezentujemy w Szkole nasze dokonania i zachęcamy do Wolontariatu innych.

Zdjęcia ze spotkań szkolnego koła Caritas można obejrzeć w galerii