3 zajęcia projektu "Matematyka z klasą" - Ile kalorii jest w diecie sportowca?

Klasa 3a zrealizowała kolejny scenariusz programu "Matematyka z klasą". Uczniowie mieli okazję przekonać się, że zdrowe odżywianie i matematyka mają ze sobą dużo wspólnego.

Trzecioklasiści obejrzeli film i dowiedzieli się kim jest i czym zajmuje się konsultant żywieniowy. Poznali takie terminy jak: wydatek energetyczny, co to są kalorie i kilokalorie.

Dowiedzieli się, że dieta sportowca musi być dostosowana do wieku, składu ciała oraz dyscypliny, jaką uprawia, jak i to, że zapotrzebowanie kaloryczne jest różne u chłopców i dziewczynek. Uczniowie zapoznali się z etykietami przyniesionych opakowań po produktach, po czym  na karcie pracy obliczali wartość energetyczną tychże produktów. Nie było to łatwe zadanie, ale wspólnymi siłami - praca w grupach, poradzili sobie znakomicie.
Omówiona została również piramida żywieniowa. Na jej podstawie uczniowie komponowali przepisy z produktami, które koniecznie powinni w ciągu dnia spożywać. Przy okazji poznali ułamki. Projekt oprócz rozwijania kompetencji matematycznych uświadomił uczniom, jak ważne jest czuwanie nad tym co i ile jemy, jakie produkty są zdrowe i jaki posiłek jest pełnowartościowy.

Małgorzata Kisiel