Grudzień w świetlicy

Z nadzieją i niecierpliwością czekamy na zimę, pierwszy śnieg, zabawy w białym puchu, Mikołaja, prezenty, gwiazdkę i …Święta Bożego Narodzenia. To czas wspaniałej atmosfery, gdzie pomoc drugiemu człowiekowi, wspólnie spędzony czas nabierają ogromnego znaczenia. Nauczyciele i uczniowie naszej świetlicy przygotowali wspaniałe materiały, kartki świąteczne i ozdoby na kiermasze charytatywne organizowane w naszej szkole. Serdecznie dziękujemy!

Wspólnie odliczając dni do Świat Bożego Narodzenia, rozmawialiśmy na temat zwyczajów, tradycji i symboli świątecznych. Podczas zajęć rozbrzmiewały melodie kolęd i pastorałek oraz świątecznych piosenek.

Przez cały grudzień wspólnie tworzyliśmy cudowne dekoracje świąteczne, dzięki którym nasza świetlica stała się niczym bajkowa kraina. Bardzo szybko pojawiły się choinki, Mikołaje, aniołki, łańcuchy, gwiazdy, witraże oraz świąteczne ozdoby.

I choć grudzień to w szkole miesiąc krótki, udało się nam zrealizować wiele ciekawych zadań.

Listopad w świetlicy

Złota Polska Jesień zawitała do nas na dobre. Sala świetlicy została pięknie udekorowana licznymi pracami dzieci kl. 1 – 3 o tematyce jesiennej. Listopad był dla nas wszystkich czasem niezwykle aktywnym twórczo. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci - jak zwykle zresztą - cieszyły się zabawy klockami, z których dzieci budowały kreatywne konstrukcje wieżowców, modele samochodów, zwierząt, budynków.

Świętując Odzyskania Niepodległości tematyka naszych zajęć koncentrowała się wokół patriotyzmu. Mówiliśmy o tym, jak  być dobrym Polakiem, jakie było znaczenie pojęcia „Niepodległość” dawniej i jak należy rozumieć go dzisiaj. Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonali okolicznościowe prace związane z naszym krajem, hymnem i godłem.

25 listopada, jak co roku, świetliczaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Dzieci poznały historię tego święta oraz poszerzyły swoją wiedzę na temat niedźwiedzi. Wykonywały również misie wykorzystując różne techniki plastyczne.

Wraz z końcem miesiąca w naszej świetlicy zrobiło się bardzo magicznie. Zgodnie z tradycją andrzejkową dzieci wzięły udział w zabawach i wróżbach, które - traktowane z przymrużeniem oka - wprawiły je w radosny nastrój oraz przysporzyły wielu uśmiechów.

Październik w świetlicy

Złota polska jesień! W tym klimacie przeżywaliśmy październik w świetlicy szkolnej.  W słoneczne dni spędzaliśmy dużo czasu na świeżym powietrzu. Inspirując się otaczającym krajobrazem, powstało wiele pięknych prac plastycznych. Tworzyliśmy jesienne drzewa, grzybki, motyle, jeże oraz sowy.

Nie zabrakło także rozmów na temat darów jesieni i zachęcaniu uczniów do spożywania zdrowego śniadania: owoców i warzyw.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej, były okazją do świętowania. W czasie naszych zajęć podkreślaliśmy rolę nauczycieli w poznawaniu świata oraz znaczenie pozostałych pracowników szkoły. Były również budowle konstrukcyjne z różnych klocków oraz zagadki i rebusy o szkole. Dużym zainteresowaniem cieszą się gry planszowe, poprzez ich wykorzystanie kształtują postawy koleżeńskie, uczą się opanowania i cierpliwości, wyrabiają nawyki przestrzegania dyscypliny oraz reguł gry. To wesołe spędzenie czasu w świetlicy szkolnej oraz nauka poprzez zabawę. 

Dołączyliśmy również do akcji „Pomagamy zwierzętom ze schroniska”. Celem akcji było zebranie potrzebnych schronisku rzeczy: karmy, koców, ręczników, zabawek. Zbiórka miała uświadomić społeczności naszej szkoły, jak ważna jest pomoc i zwrócić uwagę na potrzeby porzuconych zwierząt. Już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku nie tylko do ludzi ale i do zwierząt, zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym. Wszystkim, którzy włączyli się do akcji serdecznie DZIĘKUJEMY !!!

Na zakończenie miesiąca poruszaliśmy tematykę związaną z pamięcią o zmarłych. Rozmawialiśmy na temat poszanowania miejsc pamięci oraz tradycji palenia zniczy.

Świetlica we wrześniu

Nowy rok szkolny powitał nas ostatnimi letnimi promieniami słońca.Starsze dzieci powitały nowych członków naszej świetlicowej wspólnoty.Liczba świetliczaków powiększyła sie o dzieci z grup zerowych. Jest nas baaaardzo dużo. Czas upływa nam teraz na wzajemnym poznawaniu i zabawach integracyjnych.

Wspólnie poznaliśmy zasady panujące w szkole, plan dnia świetlicy oraz regulamin, który staramy się przestrzegać w sali. Uczymy się rozumieć innych, grzecznie się do siebie zwracać oraz dbać o wspólne zabawki, gry. Omówiliśmy zasady ruchu drogowego, bezpiecznego poruszania się na drodze, chętne dzieci omówiły swoją drogę do szkoły i z powrotem.

Cały wrzesień korzystaliśmy z pięknej pogody i dużo czasu spędziliśmy na placu zabaw i boisku. W świetlicy się nie nudzimy, każdy tu znajdzie coś dla siebie i miło spędzi czas w oczekiwaniu na przyjście rodziców lub zajęcia szkolne.

Czerwiec w świetlicy

Miesiąc czerwiec rozpoczęliśmy od obchodów Dnia Dziecka. Wychowawcy świetlicy szkolnej jak  co roku starając się uczcić ten dzień w sposób wyjątkowy, przygotowali dla najmłodszych wiele atrakcji. Były balony, zabawy na bieżni, zabawy chustą animacyjną, bańki mydlane i ulubione piosenki. Zorganizowany został słodki poczęstunek. Na świetlicowych stolikach pojawiły się smakołyki, lemoniada, owoce takie jak arbuz, melon i winogrona. Tego dnia panowała radosna atmosfera. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wymyślane przez dzieci zawody sportowe, które odbywały się zarówno w sali jak i na świeżym powietrzu. Rywalizowały ze sobą grupy starsze, a potem młodsze.  Konkurencje były różne, wyścigi z woreczkiem na głowie, rzuty do celu, wyścigi w bieganiu. Odbyły się również konkurencje na czas: kręcenie hula-hop, skakanie przez skakankę, stanie na jednej nodze, nie zabrakło także  tańców z balonami. Oprócz zabaw, które wywołały wiele uciechy, uczniom kl. I-III  zostały przypomniane ich prawa i obowiązki.  Kładąc nacisk na to  jak ważna jest znajomość swoich praw.  Omówiono temat Praw dziecka.

Koncepcją kolejnego tygodnia było utrwalenie wiadomości związanych z bezpieczeństwem w czasie wakacji. Podczas zajęć dydaktycznych wychowawcy rozmawiali z dziećmi , o tym jak należy właściwe  zachowywać się  podczas letniego wypoczynku w różnych miejscach oraz przypomniane zostały  numery alarmowe. Omawiając zagadnienie nadchodzącego lata członkowie społeczności świetlicowej ślicznie udekorowali gazetki i drzwi sali,  mieli również okazję spróbować swoich sił w konkursie plastycznym, pt. Moje wymarzone wakacje”.  Wpłynęło wiele pięknych prac, które wywieszone zostały na specjalnej tablicy.  Zwycięzcy konkursu zostali wyłonieni na podstawie wyników wspólnego głosowania  . Laureatom  zostały wręczone dyplomy i upominki. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy niesamowitej pomysłowości i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach J

 Z tej okazji Dnia Ojca obchodzonego 23 czerwca odbyły się zajęcia, których  nadrzędnym celem było kształtowanie  postawy wzmacniania więzi z domem rodzinnym. W tym czasie chętne dzieci wypowiadały nt. roli taty w rodzinie i zastanawiały się ,,Jak mogą pomóc tacie?” Na zajęciach plastycznych wykonały okolicznościowe kartki z życzeniami,  kolorowe papierowe krawaty i portrety tatusiów.

Pod koniec miesiąca  zapanowała już prawdziwa wakacyjna atmosfera. Dużymi krokami zbliżało się zakończenie roku szkolnego  i upragnione wakacje. Uczniowie spędzając czas w świetlicy grali w gry planszowe, układali kreatywne prace z koralików, budowali z klocków przestrzenne konstrukcje, brali udział w zabawach na świeżym powietrzu a także dokonywali obserwacji przyrodniczych w ogrodzie szkolnym.

Wszystkim Naszym Świetliczakom życzymy wspaniałego wypoczynku, słonecznych i bezpiecznych wakacji! 

I do zobaczenia we wrześniu!

Maj w świetlicy

Po długim weekendzie majowym dzieci z wielką radością wróciły do szkoły. Od początku miesiąca dopisywała nam piękna pogoda. Sporo zajęć, których nadrzędnym celem było wyposażenie uczniów w zasób wiedzy niezbędnej do podejmowania samodzielnych działań służących zdrowiu, prawidłowemu rozwojowi organizmu i aktywności ruchowej udało nam się przeprowadzić w plenerze. Graliśmy w badmintona, skakaliśmy przez skakankę, rysowaliśmy kolorową kredą, graliśmy w gumę, na szkolnej bieżni realizowaliśmy treningi w bieganiu oraz przeprowadziliśmy wiele drużynowych meczy w  piłkę nożną i siatkówkę.

Pierwszy tydzień maja rozpoczęliśmy od rozmów na temat otaczających nas kolorów, dyskutowaliśmy o ich roli i o tym, iż mają one istotny wpływ na nasze samopoczucie i nastrój. Dzieciom zostały odczytane przeróżne ciekawostki związane z barwami. Zapoznali się z podstawowymi kolorami (czerwony, żółty, niebieski) i pochodnymi (zielony, pomarańczowy, brązowy i fioletowy). Przy użyciu farb, wykorzystując poznane zasady ich łączenia  stworzyli przepięknie zabarwione papierowe  ramki. Bawiąc się kolorami świetliczaki wykonali  również własnoręcznie zabawki –kręcące się bączki i tęczowe prace z plasteliny.

9 maja obchodziliśmy Dzień Unii Europejskiej. W ramach tych zajęć dzieci poszerzyły swą wiedzę na temat kontynentu europejskiego. Dowiedzieli się skąd pochodzi jego nazwa, jakie państwa znajdują się w Europie, co to jest Unia Europejska i jakie są jej symbole. Na utrwalenie tych wiadomości poświęciliśmy cały tydzień . W tym czasie uczniowie rozwiązywali  quizy, rebusy, zagadki tematyczne. Z wielkim zapałem pracowali z mapą Europy, a także wykonali wiele prac plastycznych, plakatów i dekoracji.

W świetlicy szkolnej nie  zapomnieliśmy również o święcie pszczół, które uczciliśmy 19 maja. Podczas zajęć dydaktycznych, nasi wychowankowie odkrywali jak ważną rolę te owady odgrywają w przyrodzie i życiu człowieka. Wspólnie zastanawiali się co możemy zrobić dla ochrony pszczół. Ponadto zapoznali się ich budową, obejrzeli  film edukacyjny pt. „Kazio ratuje pszczoły” oraz wykonali kolorowe ule i  ich mieszkańców.

Celem kolejnego tygodnia było uświadomienie dzieciom ich przynależności do własnej rodziny oraz kształtowania postawy szacunku i miłości. Wszyscy spędziliśmy ten czas w bardzo miłej atmosferze i z wielkim zapałem zaangażowaliśmy się do obchodów Dnia Matki.  Wśród proponowanych aktywności pojawiły się laurki, samodzielnie wykonane papierowe bukiety kwiatów i  artystyczne serduszka wypełnione naturalnymi roślinami.

Pod koniec miesiąca chcąc rozbudzić w naszych uczniach zainteresowanie światem przyrody wodnej zorganizowane zostały zajęcia podczas których każdy miał okazję poznania różnorodności roślin i zwierząt żyjących w głębinach morskich. Wspólnie wykonaliśmy makietę podwodnej natury, rozwiązywaliśmy  zagadki, rebusy i podglądaliśmy życie koralowej rafy. Zwieńczeniem tych zajęć było uroczyste podsumowanie świetlicowego konkursu plastycznego „Podwodny świat”.  Zadaniem dzieci było stworzenie własnej wizji życia podwodnego. Laureaci konkursu otrzymali nagrody rzeczowe z rąk kierownika świetlicy Pani Joanny Bobik z życzeniami zdobywania dalszych sukcesów smile