SPOTKANIE AUTORSKIE Z PANEM TOMASZEM FOPKE

Dnia 3 czerwca, na lekcji języka kaszubskiego w klasie 8 miało miejsce spotkanie autorskie z panem Tomaszem Fopke, mieszkańcem Chwaszczyna. Tomasz Fopke jest polskim i kaszubskim kompozytorem oraz literatem tworzącym głównie w języku kaszubskim, animatorem kultury kaszubskiej, działaczem społecznym i samorządowym; jest autorem kilkunastu zbiorów literackich i śpiewników. Utwory i tłumaczenia pana Tomasza zostały wpisane na listę lektur podstawy programowej kształcenia w języku kaszubskim. Pan Tomasz w niezwykle ciekawy i zwięzły sposób zaprezentował uczniom swój dorobek i wybrane utwory w języku kaszubskim. Zapoznał uczniów z własnymi tłumaczeniami wierszy jak chociażby Jana Brzechwy. Nie brakowało też trudniejszych tekstów, fragmentów felietonów, wierszy dla dzieci „Czë mucha môjãzëk”. Opowiedział uczniom o swojej współpracy z artystami kaszubskimi i polskimi jak np. z panią Weroniką Korthals – Tartas oraz panią Natalią Szroeder. To ważne aby dzieci miały żywy kontakt z twórcami kaszubskimi, szczególnie z najbliższego środowiska a do tego o tak wspaniałym dorobku.  Z pewnością spotkanie z Panem Tomaszem na długo zostanie w naszych sercach.

Bogusława Gołąbek

KASZUBSKI KONKURS RECYTATORSKI „Rodnô mowa”

Konkurs „Rodnô mòwa” odbył się już po raz 55 i wpisany jest do najważniejszych wydarzeń kulturalnych kaszubskiej społeczności. Biorą w nim udział uczniowie z całego regionu. Magdalena Dunst, uzyskała I miejsce w etapie Gminnym oraz I miejsce w Konkursie powiatowym i zakwalifikowała się tym samym do etapu wojewódzkiego, który odbył się w Chmielnie 4-5 czerwca. Komisja w obecności licznych zaproszonych gości, kaszubskich działaczy i znawców literatury wyłoniła zwycięzców. Nasza uczestniczka Magdalena Dunst z kl. 6b po raz kolejny potwierdziła swój ogromny talent, uzyskując II miejsce  w kategorii kl. 4-6 na etapie wojewódzkim. Serdecznie gratulujemy i życzymy Magdzie dalszych sukcesów!                                                         

Bogusława Gołąbek

 

Zebrania z Rodzicami

Zapraszamy na zebrania z Rodzicami

02.06.2026 godz. 17.00 - klasy IV-VI

godz.18.00 - klasy VII-VIII

03.06.2026 godz. 17.00 - klasy I-III

Konkurs recytatorski dla klas 0 - III

Dnia 21 maja 2026 roku odbył się konkurs recytatorski dla klas 0 - III. Wcześniej w każdej klasie przeprowadzono eliminacje, które wyłoniły reprezentantów do konkursu. Poziom uczniów był bardzo wysoki i jury miało twardy orzech do zgryzienia podczas wyłaniania zwycięzców.
Ostateczne wyniki wyglądają następująco:
w kategorii klas 0 - I
I miejsce Błażej Cieślik z klasy 0 C,
II miejsce Jagoda Lubińska i Marcelina Wypych z klasy I A,
III miejsce Klara Dunst z klasy 0 B;

w kategorii klas II - III
I miejsce Aurelia Wanke z klasy II D,
II miejsce Hanna Damaszke z klasy II A,
III miejsce Maja Karśnicka z klasy III A.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w innych konkursach.

Organizatorki konkursu
Iwona Kowalkowska
Iwona Łasica

Wojewódzki Konkurs biblijny "Ewangelia świętego Marka" - finalistki

Mamy przyjemność pogratulować uczennicom Joannie Fopke z kl. VI B i Julii Gruszce z kl. VI c, które dotarły do finału i 9 maja rywalizowały z ponad setką uczestników w Wojewódzkim Konkursie Biblijnym 2025/2026. Doceniamy ich sukces, ponieważ był to konkurs całoroczny, wymagał systematycznej i wnikliwej pracy nad tekstem biblijnym.
Gratulujemy i dziękujemy również uczestnikom, którzy doszli do etapu rejonowego: Magdzie Dunst, oraz etapu międzyszkolnego: Błażejowi Kreft, Aleksandrze Gruszka, Jankowi Walczak i Mai Walczak.

Anna Bela

Muzyczny sukces naszej uczennicy

Z ogromną radością informujemy, że uczennica naszej szkoły Izabela Szulecka z klasy 7c zdobyła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Piosenki w Damnie. To wyjątkowe osiągnięcie jest dowodem jej talentu, pasji oraz ciężkiej pracy. Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych muzycznych osiągnięć!

Anita Zagórska

Powodzenia na egzaminach!