Dnia 3 czerwca, na lekcji języka kaszubskiego w klasie 8 miało miejsce spotkanie autorskie z panem Tomaszem Fopke, mieszkańcem Chwaszczyna. Tomasz Fopke jest polskim i kaszubskim kompozytorem oraz literatem tworzącym głównie w języku kaszubskim, animatorem kultury kaszubskiej, działaczem społecznym i samorządowym; jest autorem kilkunastu zbiorów literackich i śpiewników. Utwory i tłumaczenia pana Tomasza zostały wpisane na listę lektur podstawy programowej kształcenia w języku kaszubskim. Pan Tomasz w niezwykle ciekawy i zwięzły sposób zaprezentował uczniom swój dorobek i wybrane utwory w języku kaszubskim. Zapoznał uczniów z własnymi tłumaczeniami wierszy jak chociażby Jana Brzechwy. Nie brakowało też trudniejszych tekstów, fragmentów felietonów, wierszy dla dzieci „Czë mucha môjãzëk”. Opowiedział uczniom o swojej współpracy z artystami kaszubskimi i polskimi jak np. z panią Weroniką Korthals – Tartas oraz panią Natalią Szroeder. To ważne aby dzieci miały żywy kontakt z twórcami kaszubskimi, szczególnie z najbliższego środowiska a do tego o tak wspaniałym dorobku. Z pewnością spotkanie z Panem Tomaszem na długo zostanie w naszych sercach.
Bogusława Gołąbek

























