13.06.2016r. - wolontariuszki w naszej szkole

Od 6 czerwca gościmy w naszej szkole trzy wolontariuszki: Hawi z Kenii, Somayę z Kyrgyzstanu i Nancy z Chin. Dziewczęta cieszą się ogromna popularnością i są oblegane na przerwach przez rzesze uczniów, szczególnie tych najmłodszych. Rozdają im autografy, numery telefonów i bawią się z nimi na placu zbaw. Grupa gimnazjalistów już pierwszego dnia pobytu wolontariuszek zaproponowała im spędzenie wolnego popołudnia i oprowadzenie po okolicy. Zgłosiły się również rodziny, które także zabrały studentki na zwiedzanie Kaszub i Trójmiasta.

Każdego dnia wolontariuszki przeprowadzają cykl warsztatów w języku angielskim dla młodzieży gimnazjalnej na temat krajów, z których pochodzą. Uczyły m.in. o kulturze Masay’ów, równości kobiet, safari, chińskim systemie edukacji, położeniu geograficznym ich państw, strukturze społecznej oraz językach oficjalnych i nieoficjalnych.

Prowadziły także zajęcia w klasach piątych i szóstych oraz uczestniczyły w lekcjach angielskiego w klasach 1-3. Wśród najmłodszych pracowały w grupach i uczyły o kolorach flag Kenii, Chin i Kirgistanu. Potem grały w grę zadając sobie nawzajem z uczniami pytania i opowiadając o sobie. Na koniec nauczyły dzieci zwrotów powitalnych w języku chińskim, rosyjskim i swahili.

Dziewczęta udowodniły, ze chęć kontaktu i ciekawe zajęcia łamią wszelkie bariery językowe bez względu na wiek i poziom zaawansowania w języku angielskim.

Aneta Grądzka-Pile

GALERIA