Biblioteka

Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

Bitmoji Image25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. To jedno z najbardziej lubianych przez dzieci świąt. Z tej okazji grupy 0c, 0d i 0e zostały zaproszone przez znane i lubiane Misie do biblioteki szkolnej na świętowanie. Poznały Kubusia Puchatka - Misia o bardzo małym rozumku, Misie z różnych stron świata, a także Misia, którego zadaniem jest pocieszanie chorych dzieci. Nie zabrakło czytania książek i małego "co nie co". Najmłodsze dzieci z grupy 0f odwiedził najstarszy Miś. Przedszkolaki wysłuchały historii o Misiu, który się zgubił oraz otrzymały odblaskowe zawieszki, aby i one nie zgubiły się w szarudze panującej za dworze. Natomiast wszyscy uczniowie, którzy tego dnia odwiedzili bibliotekę, otrzymali zakładki do książki z cytatem z "Kubusia Puchatka".

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

W październiku w bibliotece...

...działo się naprawdę dużo. Ale przecież to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji rozdano mnóstwo cukierków, był też, jak o roku, konkurs. Tym razem trzeba było skojarzyć emotikony z tytułami lektur. W zabawie wzięło udział 63 uczniów. Po upominki zapraszamy osoby, które odgadły  najwięcej pozycji. Z testem konkursowym zmierzyli się też uczestnicy Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Pierwszymi lekturami dla klas IV-VI i VII-VIII były książki Stanisława Lema: "Bajki Robotów" i "Niezwyciężony". Nie przypadkiem, gdyż rok 2021 jest ogłoszony rokiem tegoż autora. 

Swoją pierwszą wizytę w szkolnej bibliotece miały klasy pierwsze. Zanim jednak wypożyczono im książki, uczniowie dowiedzieli się o zasadach obowiązujących w bibliotece, zapoznali się z księgozbiorem oraz usłyszeli o tym, jak postępować z książkami. Obecnie jest to najchętniej i najczęściej odwiedzająca bibliotekę grupa uczniów. Miejmy nadzieję, że zapał do czytania książek pozostanie im jak najdłużej :) W tym dniu rodzice pierwszaków otrzymali list, mówiący o korzyściach płynących z czytania dzieciom. Na lekcję biblioteczną przyszła też klasa 3. Dzieci wspominały swoje pierwsze odwiedziny w bibliotece oraz papierowe karty ucznia i karty książki. Obecnie cała biblioteka jest skomputeryzowana, a dostęp do zasobów możliwy z konta w Librusie.

Świętowanie zakończyliśmy udziałem naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji Przerwa na czytanie, realizowanej w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej celem jest:

  • promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
  • integracja środowiska lokalnego;
  • pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
  • zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

 W naszej szkole czytali wszyscy i wszędzie: przedszkolakom czytały panie, uczniowie czytali w salach, na korytarzu i w bibliotece, a nawet podczas jazdy autokarem na wycieczkę. W lekturze, podczas swoich przerw, zanurzyły się też panie w sekretariacie, panowie konserwatorzy, oraz panie wicedyrektor. Zapraszamy do galerii "zaczytanych".

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Zostań w domu - zrób sobie wiosenno-świąteczną zakładkę do książki

Z okazji Wielkanocy oraz budzącej się do życia wiosny zachęcamy Was do stworzenia świąteczno-wiosennych zakładek do książek. Na zdjęciach kurczak i zając, ale możliwości dekoracji są praktycznie nieskończone. Poniżej instrukcja wykonania. Miłej zabawy smile

Dla chętnych lubiących wykonywać prace ręcznie, garść inspiracji: https://dzieciakiwdomu.pl/2017/02/zwiastuny-wiosny-17-pomyslow-na-wiosenne-prace-plastyczne-i-techniczne.html

 

Przerwa na czytanie

bean bag chair chill     W najbliższy wtorek w nasza szkoła weźmie udział w międzynarodowej akcji „Przerwa na czytanie”.   Zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, aby tego dnia przynieśli do szkoły swoją ulubioną książkę lub wypożyczyli ją z biblioteki i spędzili przerwę na czytaniu.  Pokażmy innym co czytamy, wymieńmy się książką, zainspirujmy się.  Tego dnia wszystkim czytającym będą rozdawane zakładki do książek.  Gorąco zapraszamy  do udziału w wydarzeniu.

Zostań w domu - Kultura dostępna on-line

Zachęcamy, aby w wolnym czasie korzystać z ogólnodostępnych, darmowych miejsc w sieci, dzięki którym można przeczytać lub posłuchać książki, odwiedzić muzea, zwiedzić znane budowle, obejrzeć film lub spektakl.
Poniżej znajdują się adresy tych stron:
https://wolnelektury.pl/
https://lektury.gov.pl/
https://otwartezasoby.pl/
https://legalnakultura.pl/pl
https://ninateka.pl/
http://www.muzykotekaszkolna.pl/
https://www.e-muzeum.eu/
https://www.gov.pl/web/kultura/kultura-w-sieci
https://www.budowle.pl/
https://artsandculture.google.com/
http://en.childrenslibrary.org/
http://otworzksiazke.pl/
https://woblink.com/katalog/ebooki/darmowe
https://www.nexto.pl/ebooki/darmowe_c1219.xml?uid=8092
https://web.audioteka.com/pl/audioteka-klub-dla-rodziny.html?fbclid=IwAR2bnVMVvOAy58rddJaQcfS6yID0oeMrciR_idXEUcCU9G4Pns1gWve-0Ic
https://ebookpoint.pl/kategorie/darmowe
http://www.chmuraczytania.pl/
http://www.ebooks43.pl/
https://www.legimi.pl/ebooki/darmowe/

Dzieje się w bibliotece

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu klasy 0b i 0c spotkały się on-line z Łukaszem Tartasem, autorem książki o kotku Amadeuszu. Pomaga on dzieciom oswajać trudne emocje oraz kształtować prawidłowe postawy społeczne. Podczas spotkania czytano wierszyki, śpiewano piosenki, były też zabawy oraz kotkowy konkurs. Natomiast 30 września, w Dniu Chłopaka, każdy chłopak, który odwiedził bibliotekę otrzymał oprócz ciekawej książki do poczytania, także coś słodkiego. Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, z tej okazji biblioteka zaprasza wszystkich do udziału w konkursie. Polega on na odgadnięciu tytułów lektur, które ukryte zostały w emotikonach. Uczniowie, którym uda się odgadnąć najwięcej pozycji, otrzymają nagrody. 

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Witajcie w naszej bajce... naszej bibliotece

Po powrocie z ferii zimowych na uczniów czekała miła niespodzianka. Biblioteka szkolna przeszła metamorfozę. Odświeżono ściany, wstawiono nowe meble, na ścianach pojawiły się półki, a na nich mnóstwo książkowych nowości. W pomieszczeniu znalazło się miejsce zarówno do pracy, jak i do relaksu oraz cichego czytania. 

Przygotowanie do remontu było nie lada wyzwaniem. Należało wynieść prawie 7 tysięcy książek oraz 20 regałów. Na szczęście, mimo wolnych dni, mogłyśmy liczyć na pomoc uczniów.

Nowe oblicze biblioteki szkolnej przypadło do gustu naszym czytelnikom, którzy odwiedzają nas jeszcze chętniej.

Carmen Geras, Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

 

Lektury na Wielki Maraton Czytelniczy

Dziękujemy Radzie Rodziców, która kolejny raz ufundowała lektury na Wielki Maraton Czytelniczy. Książki są już dostępne, można je rezerwować także poprzez swoje konto biblioteczne w Librusie.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Konkurs Mikołajkowy w bibliotece

6 grudnia tradycyjnie obchodzone są Mikołajki. W tym dniu nie mogło zabraknąć prezentów. Jednak aby je zdobyć trzeba było wykazać się znajomością jednej z lektur szkolnych. Był to „Mikołajek” autorstwa duetu Sempe i Goscinny. Aby odpowiedzieć na pytania, należało je najpierw odnaleźć, gdyż zostały one ukryte na terenie szkoły. I tak oto, łącząc zabawę i naukę, uczniowie mogli przypomnieć sobie treść książki, a także otrzymać w tym dniu prezent. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, pojawiły się już pytania o kolejne zagadki związane z ulubionymi tytułami.

Harmonogram zwrotu podręczników


16.06 - środa - klasy IV
17.06 - czwartek- klasy VII
18.06 - piątek - klasy VI
21.06 - poniedziałek- klasy VIII
22.06 - wtorek - klasy V

23,24.06 - środa, czwartek - klasy I-III


Tego dnia uczniowie przynoszą całe komplety podręczników. Niezdanie kompletu podręczników w wyznaczonym terminie wiązać się będzie z wstrzymaniem wydania podręczników na przyszły rok szkolny do momentu rozliczenia się z biblioteką za rok poprzedni.
Przypominamy też o konieczności zwrotu lektur i innych książek pożyczonych w ciągu roku szkolnego do biblioteki. W tym dniu uczniowie będą zdawać kluczyki do szafek, które należy wcześniej opróżnić.

Pokaż Misiowi bibliotekę!

25 listopada obchodzony był  Dzień Pluszowego Misia. W bibliotece szkolnej specjalne miejsce znalazły książki o słynnych Misiach: Kubusiu Puchatku, Misiu Paddingtonie, Misiach Tulisiach oraz wielu innych. Przypomniano historię Pluszowego Misia, a na uczniów, którzy przyprowadzili swoich ulubieńców do biblioteki, czekało małe "co nieco". 

Życzenia Świąteczne

Radosnych Świąt Wielkanocnych giant egg

wszystkim uczniom i ich rodzinom życzy biblioteka szkolna 

Aby umilić przerwę w nauce polecamy dwie zabawy: Wielkanocne dobble oraz Wielkanocne sudoku,

a po świętach zapraszamy do korzystania z naszych zasobów poprzez e-biblio.

Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

W październiku tradycyjnie obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji przygotowano wiele działań, mających zachęcić nawet najbardziej opornych czytelników do odwiedzin biblioteki szkolnej oraz sięgnięcia po książkę, niekoniecznie lekturę obowiązkową.  W pierwszym tygodniu przyjechali do nas przedstawiciele wydawnictwa Zakamarki, aby przeprowadzić warsztaty czytelnicze dotyczące znanej i lubianej serii o detektywach Lasse i Mai. Na początku miesiąca odbył się również pierwszy etap Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Przeprowadzono szereg konkursów, z których największym powodzeniem cieszył się ten ze znajomości Muminków. Także w ramach lekcji bibliotecznych, uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w zmaganiach czytelniczych. W październiku klasy 0b i 0c zostały włączone w poczet czytelników naszej biblioteki. Obecnie odwiedzają ją co tydzień, aby wypożyczyć samodzielnie wybrany tytuł. Uczniowie, którzy przyszli do biblioteki i wypożyczyli książkę otrzymali zakładki, natomiast uczestnicy konkursów nagrody-niespodzianki.

Miesiąc Bibliotek Szkolnych w liczbach:

Ilość wypożyczonych książek/rozdanych zakładek: 575

Liczba odwiedzin w bibliotece: 668

Uczestnicy konkursów: 161

Uczestnicy warsztatów czytelniczych: 180

Uczniowie biorący udział w Maratonie Czytelniczym: 33

Carmen Geras, Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

 

Kolejna akcja Szkolnego Koła Wolontariatu i magia Harrego Pottera

Korzystając z mniejszej liczby odwiedzin, panie bibliotekarki zrobiły wielkie porządki. Dokonały selekcji książek, przeznaczając te bardzo zniszczone, o nieaktualnej treści, niewypożyczane od dziesięcioleci na makulaturę. Dodając stare podręczniki, zebrały ich naprawdę sporo, bo prawie 2 tony. Wtedy do akcji wkroczyła pani Monika Warecka, opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu, organizując ich odbiór przez specjalistyczną firmę. Do pomocy zgłosili się uczniowie klas 7 i 8, którzy w ciągu dwóch dni wynieśli ze szkolnego strychu zbieraną przez lata makulaturę. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostały przeznaczone na zakup do szkolnej biblioteki serii książek o Harrym Potterze. Cieszymy się, że kolejny raz mogłyśmy liczyć na naszych uczniów, a nowe książki już czekają na czytelników. laughing

Monika Warecka, Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Warsztaty czytelnicze

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele wydawnictwa ZAKAMARKI, aby poprowadzić warsztaty czytelnicze. Tematem zajęć była ulubiona przez naszych uczniów seria "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". Dzieci dowiedziały się nieco o książkach, wysłuchały fragmentów oraz rozwiązywały zagadki kryminalne i rebusy. Warsztaty przyniosły spodziewany efekt, gdyż uczestnicy, zaraz po ich zakończeniu, udawali się do biblioteki szkolnej, aby wypożyczyć książkę i dowiedzieć się o kolejnych przygodach ulubionych bohaterów. W zajęciach wzięły udział wszystkie klasy I-III oraz 0b i 0c. Dzięki uczestnictwu w warsztatach, biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o nowe części z serii "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai", dla starszych czytelników w serię o przygodach Davida i Larisy oraz dla najmłodszych o perypetiach Matissa i Duni. 

Miłośników "Tajemnic" na pewno zainteresuje informacja o przyjeździe autora serii o Laase i Mai 12 października do Trójmiasta, gdzie odwiedzi Gdańską Bibliotekę Manhattan. Odbędą się tam następujące wydarzenia:

▪11.15-13.00 DLA DZIECI: Spotkanie śladami Biura Detektywistycznego Lassego i Mai. GOŚĆ SPECJALNY: Martin Widmark. Tłumaczenie z języka szwedzkiego - Małgorzata Grabarczyk.
▪14:00 i 16:00 DLA DZIECI: Jak dobrze znasz Lassego i Maję? Quiz wiedzy o Biurze Detektytwistycznym Lassego i Mai.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

UWAGA KONKURS !

Kto z nas nie lubi klocków LEGO? Dają one nieskończone możliwości tworzenia.

Konkurs polega na interpretacji utworu literackiego przy pomocy klocków LEGO.

Może to być dowolna: budowla / postać / scena - nie ograniczamy wyobraźni!

W konkursie/zabawie może wziąć udział każdy.

Zdjęcia efektów Waszej pracy należy przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 20 kwietnia.

21 kwietnia w Światowy Dzień Książki umieścimy galerię prac oraz listę autorów najciekawszych konstrukcji.

Biblioteka szkolna zaprasza do zabawy! 

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do uczestnictwa w konkursach, quizach i warsztatach czytelniczych. Każda środa, to środa konkursowa. Czekają na Was upominki i nagrody. 

9.10 - Opowieści z Narnii

16.10 - Mikołajek

23.10 - Muminki

24.10 - Bohaterowie naszych lektur

Biblioteka zaprasza

Walentynki w bibliotece

Bitmoji ImageWalentynki to serca, prezenty i historie słynnych zakochanych par. To wszystko czekało na uczniów w szkolnej bibliotece. Każdy, kto ją odwiedził, mógł zmierzyć się z walentynkowym quizem, połączyć w pary zakochanych bohaterów znanych bajek i baśni, a także wypożyczyć książkę, której tematem jest miłość. W zabawie wzięli udział uczniowie klas I, II oraz III i jak na Walentynki przystało, nikt nie wyszedł bez upominku.smile

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Książki na Maraton Czytelniczy

Miło nam poinformować, że Patryk Wendt z klubu sportowego Gokken zasponsorował zakup książek na tegoroczny Wielki Maraton Czytelniczy. Bardzo dziękujemy za okazaną pomoc. Książki, po zakończonym konkursie będą służyć czytelnikom naszej biblioteki przez długie lata. 

Dzień Bezpiecznego Internetu

9 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Zagadnienia dotyczące korzystania uczniów z internetu oraz urządzeń elektronicznych są bardzo ważne, szczególnie teraz, w dobie nauczania zdalnego. Dlatego warto poświęcić czas na rozmowę ze swoimi dziećmi, aby wspólnie ustalić zasady bezpiecznego korzystania z tych narzędzi.

Pretekstem może być wspólna gra, w której dzieci mogą zostać Asami Internetu. Interlandia to przygoda w sieci, która przedstawia najważniejsze aspekty bezpieczeństwa w internecie: Zostań Asem internetu

Zachęcam też do przeczytania książki dostępnej w naszej bibliotece: SIECIAKI Misja: Bezpieczny internet.

Dla rodziców polecam poradniki do pobrania tutaj: Dzieci w świecie gier komputerowych,  Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie oraz stronę internetową poświęconą tej tematyce: Nie zagub dziecka w sieci

Zapraszam także do zapoznania się z treściami zawartymi w prezentacji:   

 

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Rozstrzygnięcie konkursu na recenzję książki

Zakończył się całoroczny konkurs na recenzję w formie komiksu lub ilustracji. Uznałyśmy, że  nagrody otrzymają:

Weronika Łydka, Stasia Delgas, Leszek Hefczyc, Ewa Janczukowicz 

Nowości w bibliotece

Bitmoji ImageZachęcamy do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej. Księgozbiór został ostatnio wzbogacony o prawie 200 nowych pozycji. Są wśród nich książki dla najmłodszych, mówiące o uczuciach, emocjach i przyjaźni, kolejne przygody Waszych ulubionych Skarpetek "Skarpetki kontratakują", a także nowe wydania lektur szkolnych. Dla starszych polecamy między innymi "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" oraz inne ciekawe tytuły, które można przeglądać i rezerwować z własnego konta na Librusie. Wystarczy wejść na swoje konto Librus Synergia, rozwinąć zakładkę KSIĄŻKI i kliknąć w e-biblio. Znajduje się tam ponad 3200 pozycji, w tym wszystkie lektury, a codziennie wprowadzane są nowe egzemplarze. Po wybraniu książki można kliknąć przycisk "rezerwuj", aby następnego dnia odebrać ją przy portierni. Uczniowie klas I-III korzystają z zasobów biblioteki stacjonarnie. 

 laptop waveZapraszamy!

Podsumowanie Wielkiego Maratonu Czytelniczego

Zakończyły się zmagania  Maratończyków, komisja ogłosiła wyniki. W kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu czytelniczego Wielki Maraton Czytelniczy pod Patronatami Honorowymi: Pomorskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Gdańska wzięło udział ponad sześć i pół tysiąca uczniów z całej Polski oraz z kilku szkół spoza kraju. Z przyjemnością informujemy, że z naszej szkoły troje uczniów uzyskało bardzo wysokie wyniki oraz zostało zaproszonych na uroczystą galę wręczenia nagród i dyplomów, która odbyła się 9 maja w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. 

W kategorii klas II i III tytuł laureata otrzymał Gabriel Kopacz z klasy 3 a

W kategorii klas IV-VI tytuł laureata otrzymał Wiktor Pospieszny z klasy 4 d

W kategorii klas VII, VIII oraz III gimnazjum wyróżnienie otrzymała Angelika Kreft z klasy 8 b

Serdecznie gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom, dziękując za wytrwałość i zaangażowanie.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Mała książka - wielki człowiek

Nasza szkoła wzięła udział w projekcie "Mała książka - wielki człowiek". Dzięki niemu uczniowie klas 0c i 0b otrzymali wyprawki czytelnicze, na które składają się: książka "Pierwsze abecadło", broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. W czasie spotkania dzieci opowiadały o swoich ulubionych książkach, rozmawiały o emocjach towarzyszących wspólnemu z rodzicami czytaniu oraz wysłuchały wiersza Tuwima. Następnie z liter kreatywnego alfabetu samodzielnie układały wyrazy. Mamy nadzieję, że najważniejsze cele – rozbudzać w dzieciach miłość do czytania już od najmłodszych lat, zachęcać rodziców i opiekunów do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem i budowania w ten sposób trwałych więzi, przypominać o korzyściach wynikających z czytania dla rozwoju dziecka - między innymi dzięki takim spotkaniom, zostaną osiągnięte. 

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Bardzo dziękujemy naszym wspaniałym czytelnikom za miłe słowa, życzenia, słodycze i laurki, które otrzymałyśmy tego dnia smile

 

Kryminalny październik w bibliotece - podsumowanie

Zakończył się "Kryminalny październik w bibliotece". Młodzi detektywi brali udział w poszukiwaniach zaginionych liter oraz próbowali rozwikłać zagadki związane z "Tajemnicami Lassego i Mai". Ci, którym udało się rozwiązać zadania, otrzymali "licencje detektywa" oraz nagrody. Gratulujemy smile. Uczniowie będący na kwarantannie lub uczący się zdalnie, otrzymają swoje wygrane po powrocie do szkoły.

Oto lista laureatów: Weronika Fopke, Aleksandra Rutkiewicz, Hanna Korytowska, Piotr Maciejak, Josh Jackman, Franek Skellnik, Patrycja Wojowska, Paulina Jażdżewska, Wiktoria Diupero, Anna Szymczak, Helena Zakrzewska, Tola Kleina, Weronika Łydka, Paulina Kasprowicz, Oliwia Block, Natalia Skubik, Magdalena Borysewicz

Międzynarodowy Dzień Poezji

„Niektórzy lubią poezję…”
Wisława Szymborska

Światowy Dzień Poezji – jest to święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Jego ideą jest zachęcanie do czytania poezji, a także tworzenia własnych wierszy.

Tego dnia panie bibliotekarki odwiedziły uczniów klas 1-3 i pokazały, że poezją można się również bawić. Wspólnie odczytano wiersz Ewy Szelburg-Zarembiny  pt: „Królewna”, starając się bawić słowami i interpretować tekst poetycki. Zachęciły uczniów do kontynuowania zabawy z wierszami umieszczonymi na szkolnej gazetce, a także w bibliotece, gdzie wyeksponowano tomiki poezji.

Carmen Geras, Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Praca biblioteki podczas nauczania hybrydowego

Klasy I-III korzystają z zasobów biblioteki w sposób tradycyjny, z zachowaniem zasad obowiązujących podczas pandemii, natomiast klasy IV-VIII mogą korzystać zgodnie ze znanymi już ze zdalnego nauczania procedurami:
Zwrot książki do biblioteki szkolnej:
1) książka - umieszczona w woreczku foliowym, kartka z informacją: imię, nazwisko oraz klasa ucznia,
2) uczeń zostawia książkę przy portierni szkoły w specjalnie przygotowanym do tego celu pudełku z napisem – Biblioteka,
Wypożyczenie książki:
1) uczeń zgłasza zamówienie nauczycielowi bibliotekarzowi poprzez e-dziennik Librus, podając: autora, tytuł książki.
2) zamówiona książka zostanie następnego dnia umieszczona w foliowej koszulce z informacją dla odbierającego: imię, nazwisko oraz klasa ucznia, w oznaczonym miejscu przy portierni szkoły.

Najchętniej czytane książki

Miło nam, że oprócz obowiązkowych lektur uczniowie chętnie sięgają po inne pozycje książkowe. W pierwszym semestrze największą popularnością cieszyły się serie wydawnicze.

Najczęściej wypożyczane tytuły to:

1. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, M. Widmark, H. Willis

2. Zaopiekuj się mną, H.Webb

3. Martynka, W. Chotomska

4. Kicia Kocia, A. Głowińska

5. Magiczne Drzewo, A. Maleszka

6. Dziennik Cwaniaczka, J. Kinney

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Jak co roku biblioteka szkolna przygotowała na ten miesiąc mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Odbędzie się konkurs z nagrodami pod tytułem:

Kryminalny Październik w Bibliotece

Zapraszamy do udziału w konkursie czytelniczym. Dotyczy on znanej i lubianej serii:

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”

Aby wziąć udział w konkursie, należy samemu wcielić się w rolę detektywa i odnaleźć na terenie szkoły 8 liter, które utworzą hasło. Po jego odgadnięciu można przyjść do biblioteki i rozwiązać zadania związane z „Tajemnicami”.

Miłośnicy książek mogą też wziąć udział w całorocznym projekcie, jakim jest Czytelnicze Bingo, do pobrania TUTAJ

Z testem ze znajomości pierwszej lektury zmierzą się natomiast uczestnicy Wielkiego Maratonu Czytelniczego.

Biblioteka zaprasza smile

Nowe książki w bibliotece

Panie bibliotekarki były w tym roku bardzo grzeczne, bo po świątecznej przerwie czekał na nie prezent -  wielka paczka, a w niej mnóstwo książek: dla naszych najmłodszych czytelników, długo wyczekiwany "Psi Patrol", dla nieco starszych - ulubiona seria "Magiczne Drzewo"; dziewczęta lubiące taniec będą mogły sięgnąć po komiks "Studio Tańca", natomiast nastolatki, szukający w literaturze tematów do przemyśleń, chętnie wypożyczą "Gorzką Czekoladę i inne opowiadania o ważnych sprawach". Mikołaj nie zapomniał też o lekturach. Zapraszamy do biblioteki smile

Nowe książki w bibliotece

Dzięki uprzejmości Rady Rodziców biblioteka szkolna mogła wzbogacić swój księgozbiór o nowe pozycje. Oprócz lektur na półkach pojawiły się także książki do przeczytania w tegorocznej edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Bardzo dziękujemy w imieniu swoim i czytelników. Informujemy również, że cały czas trwają prace nad wprowadzeniem całego księgozbioru do systemu e-biblio, co umożliwi korzystanie z zasobów biblioteki z poziomu konta w e-dzienniku Librus. 

Biblioteka zaprasza laughing

Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października obchodzony jest Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak zadbać o swoją kondycję psychiczną? Oto kilka propozycji:

Osoby pozytywnie nastawione do świata są szczęśliwsze

"Śmiech to zdrowie"

Jedz zdrowo i ruszaj się

Korzystaj ze światła słonecznego

Dbaj o przyjaźń i znajomości

Ponadto zachęcamy do korzystania z zasobów naszej biblioteki, która dysponuje książkami zarówno dla dzieci jak i dla  dorosłych, chcących pogłębić wiedzę na ten temat. Dla dzieci są to bajki terapeutyczne, natomiast dla opiekunów poradniki, jak wesprzeć dzieci i młodzież w kryzysach rozwojowych.

Monika Kraińska

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Ocena jakości pracy biblioteki szkolnej

Bardzo prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety dotyczącej pracy biblioteki szkolnej: ANKIETA

Grudzień w bibliotece

O tym, że czytanie książek rozwija nasz mózg wiedzą wszyscy. Być może nie każdy jednak wie, że korzystny wpływ na pracę umysłu ma także to, co jemy. W grudniu bibliotekarki postanowiły nakarmić nie tylko ducha, ale i ciało czytelników. Nie jest to tradycyjny cukierek lub inny słodycz. Każdy, kto w tym miesiącu wypożyczy książkę, otrzyma orzecha włoskiego. Nie przypadkowo jego kształt przypomina nam właśnie mózg. Mikroelementy w nim zawarte, m. in duża ilość fosforu oraz tłuszczów omega 3, doskonale wpływają na procesy myślowe, tak niezbędne do codziennej nauki.

WYPOŻYCZ SOBIE...PREZENT NA ŚWIĘTA

BIBLIOTEKA ŻYCZY WSPANIAŁYCH ŚWIĄT!

Dzień Dziecka

Wszystkim Dzieciom małym i dużym biblioteka szkolna życzy samych miłych chwil w dniu ich Święta oraz zaprasza do  Zaczarowanego świata zagadek

Powodzenia!

Dzień Pluszowego Misia

W tym tygodniu obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Nasze książkowe Misie powędrowały z tej okazji na specjalnie przygotowaną dla nich półkę tak, aby każdy mógł trafić do rąk małych czytelników. I tak oto Kubuś Puchatek, Mis Uszatek, Niedźwiadek Panda mogli spotkać się po to, aby już za chwilę opowiadać o swoich przygodach dzieciom z naszego przedszkola smile

Procedury korzystania z zasobów biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Chwaszczynie

Informacje ogólne

Od dnia 25 maja można korzystać z zasobów biblioteki szkolnej w godzinach od 9.00 – 13.00

Zwrot książki do biblioteki szkolnej:

1) książka - umieszczona w woreczku foliowym, kartka z informacją: imię, nazwisko oraz klasa ucznia,

2) uczeń zostawia książkę przy portierni szkoły w specjalnie przygotowanym do tego celu pudełku z napisem – Biblioteka,

3) książka taka przejdzie okres kwarantanny, tzn. zostanie umieszczona na oddzielnej półce i przez okres 2 tygodni nie będzie wypożyczana innym osobom.

Wypożyczenie książki:

1) uczeń zgłasza zamówienie nauczycielowi bibliotekarzowi poprzez e-dziennik Librus, podając: autora, tytuł książki.

2) zamówiona książka zostanie następnego dnia umieszczona w foliowej koszulce z informacją dla odbierającego: imię, nazwisko oraz klasa ucznia, w oznaczonym miejscu przy portierni szkoły.

Robert Zochniak

Wyniki konkursu MÓJ ULUBIONY BAŚNIOWY BOHATER

Na konkurs zorganizowany przez bibliotekę szkolną z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wpłynęło 45 prac. Komisja w składzie: Małgorzata Gorgolewska, Carmen Geras, Amelia Drawc, Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

I miejsce - nie przyznano

II miejsce - Maciej Kulas, Wiktoria Skubik

III miejsce - Monika Niziołek, Dominika Kasprowicz

Wyróżnienia:

Paulina Jażdżewska

Amelia Freiberg

Bartosz Dunst

Aleksandra Rutkiewicz

Weronika Fopke

Natalia Drawc

Milena Lipińska

Podsumowanie Wielkiego Maratonu Czytelniczego

Zakończyła się kolejna edycja Wielkiego Maratonu Czytelniczego. W ogólnopolskim konkursie czytelniczym wzięło udział prawie osiem tysięcy uczestników. Z przyjemnością informujemy o wysokich wynikach uczniów naszej szkoły. 

W kategorii klas VII-VIII tytuł Finalisty otrzymał Maciej Śliwiak z klasy 8 a, natomiast Stanisław Wysocki otrzymał wyróżnienie.

W kategorii klas IV-VI wyróżnienie otrzymał Szymon Galuhn z klasy 6 c

W kategorii klas II-III najlepszy wynik w szkole uzyskała Helena Zakrzewska z klasy 2 b

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wytrwałość smile

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Biblioteczny konkurs kaligraficzny

Biblioteka szkolna, chcąc włączyć się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ogłasza konkurs kaligraficzny.  Należy napisać słowa Hymnu Polskiego na papierze formatu A4. (może być papier kancelaryjny w linie)

KRYTERIA OCENY PRACY KONKURSOWEJ:  kształt liter;  sposób łączenia liter;  proporcje liter;  czytelność tekstu;  organizacja przestrzenna tekstu; estetyka wykonania pracy. 

Prace należy składać do biblioteki szkolnej w terminie do 30 listopada.

Jak i dlaczego zachęcać dziecko do czytania?

Szanowni Rodzice!
Jesteśmy nauczycielami bibliotekarzami, którzy na co dzień zachęcają Państwa dzieci do czytania. Wiemy, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków, więc nie proponujemy kolejnych zajęć online. Chcemy tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom. Załączamy krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania. Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie - by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.
Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny. Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie nie. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają. Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów. Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie. Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.
Serdecznie zapraszamy do przejrzenia prezentacji.
Z wyrazami szacunku,
Państwa szkolna biblioteka

Obejrzyj prezentację: Jak i dlaczego zachęcać dziecko do czytania?

 

Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Miniony miesiąc pokazał, że biblioteka to dobre miejsce dla człowieka. Odwiedziło nas wielu czytelników. Każdy, kto wypożyczył w październiku książkę, otrzymał do niej w prezencie zakładkę. Rozdałyśmy ich aż 535! Ale to nie wszystko - uczennice z klas V i VI wykonały zakładki metodą origami, które trafiły do rąk najmłodszych czytelników. Uczniowie klasy 0b dowiedzieli się, jakie zasady obowiązują podczas wypożyczania książek, zapoznali się z naszym księgozbiorem oraz wypożyczyli swoje pierwsze czytadełka. Natomiast dzieci z klasy 0d odwiedziła tajemnicza postać, która uchyliła im rąbka tajemnicy dotyczącej bajek, ich autorów oraz pracy biblioteki. Klasy I - III mogły wziąć udział w konkursie plastycznym, wykonując portret swojego ulubionego bohatera. Otrzymałyśmy aż 45 prac, wszystkie są wspaniałe. Komisja będzie miała trudny wybór, aby nagrodzić te najlepsze. Starsi uczniowie natomiast, stanęli w szranki w konkursach wiedzy o lekturach szkolnych, w sam raz, żeby przypomnieć sobie informacje przed sprawdzianami i egzaminami. Zapraszamy do udziału w kolejnych naszych akcjach i konkursach oraz do wypożyczania książek.laughing

Carmen Geras, Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy

Z okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarzy, który przypada 8 maja życzymy naszym czytelnikom wielu pozytywnych i miłych doznań podczas czytania ulubionych książek.  Zapraszamy do zapoznania się z tym, co mówią słynni pisarze o książkach.

 

 

Konkursy czytelnicze

Zapraszamy do udziału w czytelniczych konkursach wiedzy, które będą przeprowadzane podczas dużej przerwy w sali 13 lub 14 według następującego harmonogramu:

klasy IV - 9.10 (wtorek), godz. 11.30,

klasy V i VI - 10.10 (środa), godz.11.30,

klasy VII i VIII - 16.10 (wtorek), godz. 11.30,

gimnazjum - 17.10 (środa), godz. 11.30.

Biblioteka serdecznie zaprasza laughing

 

Bajki o koronawirusie

Sytuacja, w której się obecnie znajdujemy jest trudna , szczególnie dla dzieci, które nie zawsze rozumieją, dlaczego nie mogą się spotkać z kolegami i koleżankami, pobawić się na ulubionym placu zabaw, oraz dlaczego trzeba nosić maseczki.

Warto z dziećmi rozmawiać na ten temat, pomogą w tym bajki:

O krainie Pollandi, która nie dała się koronostworkowirusowi

O Maksie i jego cioci Kwarantannie

Bajka o złym Królu Wirusie i Dobrej Kwarantannie

Poradnik , jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie

Masz tę moc!

Jeżyk Bartek zostaje w domu

Bajka dodająca otuchy

Edusie: Co to jest Koronawirus?

Animacja o Koronawirusie

filmik edukacyjny wyjaśniający dzieciom i dorosłym pojęcia związane z koronawirusem

 

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zapraszamy do odwiedzin. Przez cały miesiąc będzie się wiele działo. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wszyscy, którzy w październiku odwiedzą bibliotekę szkolną, otrzymają prezent - niespodziankę. Ponadto, przedszkolaki zostaną zaproszone na spotkanie z Książkową Wróżką, natomiast uczniowie z klas I-III wykonają portret swojego ulubionego bajkowego bohatera. Ich prace zawisną na naszej tablicy, a najlepsze zostaną nagrodzone. Dla nieco starszych czytelników przygotowałyśmy konkursy wiedzy - oczywiście z nagrodami:)  Przed nami też pierwszy test w Wielkim Maratonie Czytelniczym. Cały czas czekamy na recenzje Waszych ulubionych książek, które mogą być w formie pisemnej, komiksowej, lapbooka lub kolażu.

Serdecznie zapraszamy smile

Zostań w domu - Mądre bajki z całego świata

Zachęcamy do posłuchania "Mądrych bajek z całego świata". Pod linkiem znajduje się 40 utworów, czytanych przez znane i lubiane osoby m. in. Jakuba Błaszczykowskiego, Edytę Jungowską czy Wiktora Zborowskiego.

https://soundcloud.com/kulczykfoundation/sets/m-dre-bajki-z-ca-ego-wiata

Tekst oraz zadania do każdej bajki można wydrukować:

https://kulczykfoundation.org.pl/edukacja/baza-wiedzy/Jak_Znalezc_Dobry_Moment_Na_Rozmowe_O_Uczuciach_I_Emocjach_Z_Dziecmi

Konkurs biblioteczny

Zapraszamy do udziału w całorocznym konkursie.

 - Przeczytałeś książkę i uważasz, że jest wartościowa, interesująca, lub może zabawna?

 - Chciałbyś polecić ją kolegom i koleżankom?

 Napisz recenzję lub narysuj komiks, albo też wymyśl inny sposób, aby zachęcić do sięgnięcia po nią.

Wasze prace umieścimy na stronie szkoły, na gazetce szkolnej, a najlepsze nagrodzimy na koniec roku szkolnego.

       Biblioteka szkolna