Biblioteka

Czytamy z Sercem

W tym roku szkolnym biblioteka przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Czytamy z Sercem.

Główne cele akcji to: promocja literatury i czytelnictwa, poszerzanie wiedzy uczestników na temat serca – budowy tego organu, jego funkcjonowania, chorób i symbolik, rozwijanie w uczestnikach akcji wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. W ramach tego projektu zachęcam uczniów do wzięcia udziału w konkursach i aktywnościach związanych z tym tematem.

Przedmiotem pierwszego z nich jest stworzenie zakładki do książki wykonanej dowolną techniką plastyczno /techniczną i//lub przestrzenną, której tematem jest BOHATER O WIELKIM SERCU - bohater literacki. Konkurs jest zorganizowany w ramach Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej CZYTAMY Z SERCEM, do której przystąpiła biblioteka szkolna. Zakładki należy dostarczyć do końca września do biblioteki, gdzie również można zapoznać się ze szczegółowymi regulaminami konkursów.
Drugi to Ogólnopolski Konkurs Plastyczno- Czytelniczy SERCOWA OPOWIEŚĆ W LAPBOOKU.
Tematyka samodzielnie wykonanego lapbooka powinna przedstawiać książkę, która dotyczy przyjaźni, miłości, dobroci, tematykę chorób serca itp. Pracę należy dostarczyć do organizatorów do 26 września. Adres wysyłki i regulamin również dostępny jest w bibliotece szkolnej.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka

W roku szkolnym 2023/2024 biblioteka szkolna wzięła udział w I edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka. W ramach tego projektu realizowała działania zmierzające do zapewnienia uczniom w bibliotece bezpiecznego, przyjaznego miejsca do wyciszenia się, relaksu oraz odpoczynku od bodźców. Przeprowadziła także akcję polegającą na promowaniu książek poprzez rekomendowanie ich wzajemnie przez uczniów oraz ekspozycję w bibliotece. Udział w programie będzie kontynuowany w kolejnych latach, tak aby zapewnić uczniom jak najwięcej korzyści oraz okazji do obcowania z literaturą.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Konkurs z okazji Święta Książki

W kwietniu przypadają aż dwa święta związane z książkami. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Natomiast 23 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie SLEEVEFACE czyli ubierz się w książkę. SLEEVEFACE jest to połączenie okładki książki z postacią fotografowanej osoby lub dopasowanym otoczeniem. Zdjęcia należy przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. do 18 kwietnia. Autorom najlepszych prac zostaną wręczone nagrody i dyplomy. 

organizatorzy:

Dorota Bieszka i Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Święta książki z konkursem

Przecie każda książka jest żywym stworzeniem… Każda ma duszę i każda ma serce.

Kornel Makuszyński

W kwietniu książka ma swoje święto aż dwukrotnie. Drugiego dnia miesiąca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, natomiast 23 kwietnia świętujemy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji zorganizowany został w szkole konkurs na stworzenie własnego dzieła literackiego. Jury postanowiło nagrodzić wszystkich autorów. Nie sposób było wybrać najlepszą pracę. Niektóre wyróżniały się pięknymi ilustracjami i szatą graficzną, inne natomiast posiadały ciekawą treść. Ilu autorów, tyle pomysłów. Cieszymy się z kreatywności naszych uczniów.

Ewa Pelc, Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Książki dla dzieci w języku ukraińskim

 
Dzięki hojności wydawnictwa POWERGRAPH, naszej bibliotece udało się pozyskać 3 egzemplarze lektury szkolnej Net, Felix i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi w języku ukraińskim.
 
"Afryka Kazika" Łukasza Wierzbickiego w języku ukraińskim:
 
Kajko i Kokosz w języku ukraińskim: 
 
Na stronie Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom pojawił się cykl czterech książek Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby o Detektywie Kefirku w tłumaczeniu na język ukraiński: https://calapolskaczytadzieciom.pl/aktualnosci/detektyw-kefirek-po-ukrainsku/
 
70 darmowych książek dla dzieci w języku ukraińskim do pobrania:
 
Baza darmowych materiałów edukacyjnych, podręczników, filmów w języku ukraińskim:

Z inicjatywy Fundacji Wolność i Demokracja został wydany podręcznik do nauki języka polskiego dla dzieci na Ukrainie:  https://wid.org.pl/podrecznik/  

Wydawnictwo Multimedialne Edu Ekspert udostępnia do pobrania i wydrukowania karty pracy o emocjach: https://www.eduexpert.eu/pl/information/emocje-karta-pracy-w-jezyku-ukrainskim/.

Twórcy popularnej w Polsce serii dla dzieci o przygodach Basi przygotowali zestaw łamigłówek i kolorowanek w dwóch językach. Materiały z cyklu “Cześć, jestem Basia! / Привіт! Моє ім’я Бася” można znaleźć tutaj: https://basia.com.pl/czesc_jestem_basia/.

Jeśli zastanawiacie się, jak wspierać poprzez czytanie dzieci z Ukrainy, to lwowskie wydawnictwo Видавництво Старого Лева przychodzi z pomocą ❤️ ??
Dzięki ich życzliwości możecie:
? Bezpłatnie pobrać kilka e-booków  http://bitly.ws/oQDE
? Obejrzeć kilkadziesiąt filmów, w których autorzy Starego Lwa czytają dzieciom fragmenty swoich książek http://bitly.ws/oQP6
? A dla rodziców, którzy przebywają z maluszkami z dala od domu, troskliwi Ukraińcy stworzyli kanał z bajkami, które można pobrać i słuchać offline  https://t.me/pavlushaiyava 

Wydawnictwo Granna udostępniło instrukcje w języku ukraińskim do samodzielnego wydruku do kilkudziesięciu swoich gier. Instrukcje można pobrać tutaj: http://www.granna.pl/aktualnosci/441-INSTRUKCJE-PO-UKRAINSKU-JUZ-DOSTEPNE.html?_ga=2.54606504.289934615.1647017387-70138944.1646774261

Instrukcje do gier w języku ukraińskim i rosyjskim udostępniło także Wydawnictwo Rebel: https://www.wydawnictworebel.pl/pages/instrukcje-do-gier-w-jezyku-ukrainskim-i-rosyjskim-1590.html?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=instrukcje-ukraina&utm_content=baner&fbclid=IwAR2ki9jZRR4hIu5wt7Wrp1fKIJLY6EinjyzhC3L7YLYM3q5nXOe4E_C6HVY

Unia Metropolii Polskich we współpracy z fundacją Kocham Polskę i wieloma osobami dobrej woli przygotowała, zestaw tematów do rozmów o Polsce między podziałami i międzypokoleniowo, dla osób goszczących osoby z Ukrainy. Publikacje, w języku polskim i ukraińskim, z tekstami, rysunkami i propozycjami zadań, służą temu, byśmy lepiej się poznali i zbudowali dobre relacje. Materiały można pobrać z tej strony: https://metropolie.pl/artykul/tematy-do-rozmow-temi-dlja-rozmov

Wydawnictwo Nasza Księgarnia przygotowało zestaw kolorowanek, do pobrania w języku ukraińskim. Kolorowanki pokazują przygody “Pucia” – serii uwielbianej przez najmłodsze dzieci: https://nk.com.pl/do-pobrania-materialy-do-zabaw/info.html.

Wydawnictwo Zielona Sowa zamieściło na swojej stronie, kolorowanki i karty do nauki rysowania w języku ukraińskim: https://www.zielonasowa.pl/dla-ukrainy.

Redakcja czasopisma „Kosmos dla dziewczynek” przygotowała 30-stronicową publikację do pobrania w wersji polskiej i ukraińskiej, zawierającą artykuły, gry, zabawy, w tym kolorowanki, dla dzieci w wieku 7+. Autorki tak piszą o publikacji: Żeby wychować dziecko potrzeba całej wioski. Czasem międzynarodowej wioski! Stworzyłyśmy tego PDF-a, żeby pokazać dzieciom z Ukrainy, że są częścią czegoś większego. Że są częścią Kosmosu. Naszego Kosmosu. Chcemy im dać to, w czym jesteśmy naprawdę dobre. Zbiór mądrych, wartościowych i wzmacniających artykułów, które dodają otuchy, cieszą i choć na chwilę odrywają od trudów rzeczywistości.https://nowa.fundacjakosmos.org/ukraina/?fbclid=IwAR3OY5LJWqpdHTSQCfZs6VDE5PlK9jU4KSWxKNJvr5r43ed9PBfu-teTWpI.

Ela Curylo (sketchnoterka, Siła Myślenia Wizualnego) przygotowała zestaw plakatów A4 z rysunkami i zwrotami w językach polskim i ukraińskim ze wzmacniającym, empatycznym przekazemhttps://www.dropbox.com/s/r07sswz77s8rorn/Plik%20A5.pdf?dl=0&fbclid=IwAR3aRANslLYOUzYlPGNwI8ZVYi3hI1ozTDB4sAXkLaM6ruHOAmplyhFoa3U.

Kolorowanki krakowskie legendy w języku ukraińskim dla dzieci – zbiór kolorowanek wraz z materiałami dydaktycznymi dla nauczycieli w języku ukraińskim, opracowany przez Fundację „Trasa dla Bobasa”: https://www.trasadlabobasa.pl/tab/legenda/kolorowanki_krakowskie_legendy_w_jezyku_ukrainskim_dla_dzieci_/676?fbclid=IwAR0wilAmxpua4GqijchVM1GkWGjGUWimAKXj_pLHewUuXvU7zXKC67EOxmA.

Bajka terapeutyczna „Ola, Borys i nowi przyjaciele” opowiada historię ukraińskiego rodzeństwa, przed którym stoi nie lada wyzwanie – odnalezienie się w nowej rzeczywistości, nauka języka, poznawanie polskich liter, miejsc, ludzi. Książka wkrótce ukaże się w druku. Będzie dostępna za darmo. Na stronie Uniwersytetu SWPS dostępna jest do pobrania w formacie PDF w czterech wersjach językowych: po ukraińsku, rosyjsku, polsku i angielsku: https://swps.pl/my-uniwersytet/aktualnosci/aktualnosci/31961-ola-borys-i-nowi-przyjaciele-wyjatkowa-bajka-pomoze-dzieciom-z-ukrainy-odnalezc-sie-w-nowej-rzeczywistosci?fbclid=IwAR2YgvVmZBrQjx9leZFCoE2ENKM2ErvglhnvVqHB19xr7-8vNSKqvh2ldr4

Darmowe materiały edukacyjne w języku ukraińskim z różnych dziedzin (w tym dużo informatyki) można znaleźć w serwisie Wikibooks (Ukraina)https://uk.wikibooks.org.

Narzędziownik: Język ukraiński – zestawienie materiałów do nauki języka ukraińskiego, języka polskiego jako języka obcego i innych materiałów edukacyjnych w języku ukraińskim, opracowała Agnieszka Bilska w ramach projektu Lekcja: Enter: https://admin.lekcjaenter.pl/app/uploads/2022/03/Jezyk-ukrainski_narzedziownik_LE.pdf

Nasza szkoła Waszym domem – krótki poradnik dla szkół przygotowujących się do przyjęcia uczennic i uczniów z Ukrainy, opracowany przez Związek Nauczycielska Polskiego: https://znp.edu.pl/poradnik-nasza-szkola-waszym-domem/.

Uczeń i uczennica z doświadczeniem migracyjnym w szkole – materiały o tym, jak ich wspierać, przygotowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej): https://blog.ceo.org.pl/uczen-i-uczennica-z-doswiadczeniem-migracyjnym-w-szkole-jak-ich-wspierac/?fbclid=IwAR1Zy-nJP8ahTyhG9x5elFeRn7S98a1YjFw26EKTg4oW-B4L-pOOIqUk6sA

 
 

Ogólnopolska Olimpiada Harry Potter i Książę Półkrwi

W pierwszym semestrze uczniowie naszej szkoły przystąpili do udziału w ogólnopolskiej olimpiadzie dotyczącej serii książek o Harrym Potterze. Konkurs był przeznaczony dla prawdziwych znawców tematu. Należało wykazać się znajomością wielu szczegółów zawartych nie tylko w książce, ale też w adaptacji filmowej. Mimo pracowitych przygotowań nikomu nie udało się stanąć na podium, jednak prawdziwi miłośnicy serii o Czarodzieju nie poddają się i już szykują do kolejnej edycji konkursu. Najwyższe wyniki w naszej szkole, plasując się w pierwszej dziesiątce, uzyskali: Adrian Kopczyński z klasy 7 a, Ewelina Bąk z klasy 8 b oraz Jakub Brzeziński z klasy 7 c. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Dzień Bezpiecznego Internetu

laptop teaching8 lutego nasza szkoła wzięła udział w Dniu Bezpiecznego Internetu, który obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Wychowawcy przeprowadzili w swoich klasach lekcje na temat bezpieczeństwa w sieci, na szkolnych korytarzach zawisły plakaty informacyjne. Aż 136 uczniów przyszło do biblioteki zaliczyć test ze znajomości zasad korzystania z internetu i urządzeń elektronicznych. Otrzymali oni odznaki Sieciaka, czyli świadomego i odpowiedzialnego użytkownika sieci. Sieciaki wiedzą, że nie można spędzać zbyt dużo czasu przy wszelkiego rodzaju ekranach,  umieszczać zdjęć kolegów i koleżanek, obrażać kogoś, podawać swoich danych osobowych, klikać w nieznane linki. Zachęcamy, aby również w domach stosować te zasady. Może w tym pomóc Trening bezpieczeństwa w sieci dla całej rodziny, który powstał w ramach programu Asy Internetu prowadzonego przez Fundację Szkoła z Klasą i Google.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

XV Pomorski Konkurs Poezji Uczniowskiej Niektórzy lubią poezję…

Zapraszam do udziału w XV Pomorskim Konkursie Poezji Uczniowskiej Niektórzy lubią poezję…, zorganizowanym przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych klas 4-8 i ponadpodstawowych. Uczestnicy przekazują do 31.03.2024 r. jeden własny, niepublikowany wcześniej wiersz (również nie zgłaszany w innych konkursach) do nauczyciela ogłaszającego konkurs w swojej szkole.
Nagrodą jest publikacja wiersza w tomiku. W zeszłym roku taką nagrodę zdobyła jedna z uczennic naszej szkoły, tomik z jej utworem znajduje się w bibliotece szkolnej. Warto zdobyć się na odwagę i podzielić swoją twórczością. Może to właśnie Twój wiersz zostanie doceniony przez jury?
Po inspirację, szczegóły i regulamin zapraszam do biblioteki szkolnej.
Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Nowe książki w bibliotece

readingJeśli Waszym noworocznym postanowieniem było, aby częściej sięgać po książki, to wspaniale się składa, gdyż księgozbiór naszej biblioteki został wzbogacony o nowe, ciekawe tytuły, między innymi lubiane przez Was kryminały. Można już wypożyczać pełne humoru przygody Doktora Proktora, interaktywne książki-gry "Detektyw Pierre w Labiryncie", a także nowość w naszej bibliotece, komiksy paragrafowe, gdzie czytelnik sam staje się bohaterem, rozwiązuje zagadki i decyduje o przebiegu akcji. Oczywiście nie brakuje też pozycji dla naszych najmłodszych i najwierniejszych czytelników, na półkach czekają już kolejne tytuły z serii "Czytam sobie", nowe przygody Kici Koci oraz Wilka. Uzupełniony został również zapas lektur szkolnych. Lista nowości dostępna jest na e-biblio. Zapraszam!

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Kolejne nowości w bibliotece

Nasi czytelnicy musieli być bardzo grzeczni w zeszłym roku, gdyż Mikołaj wysłuchał ich próśb i dostarczył do biblioteki karton nowych książek. Oprócz pachnących nowością lektur szkolnych, na półkach znalazły się oczekiwane przez uczniów nowe tomy "Baśnioboru", pełna przygód fantastyczna powieść paragrafowa "Akademia Ransmoore", otulająca niczym kocyk powieść graficzna "Klub samotnych duchów. Znajdź swoją bratnią duszę", pomagające w codziennych problemach "Opowieści o tym, co w życiu ważne", a dla najmłodszych kolejne przygody "Skarpetek". Ponadto w ramach noworocznych postanowień można wziąć udział w książkowym bingo. Zapraszam smile

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Mała książka - wielki człowiek

Książka to najlepszy prezent na święta. Mogą się o tym przekonać nasze 6 - latki. Dzięki udziałowi w projekcie "Mała książka - wielki człowiek" uczniowie otrzymali pakiety, na które składają się: książka "Pierwsze abecadło", broszura dla rodziców "Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem" oraz kreatywny alfabet. Zanim jednak prezenty trafiły do rąk dzieci, opowiedziały one o swoich ulubionych książkach, wysłuchały wiersza Tadeusza Kubiaka "Ja jestem książka" oraz ułożyły z liter kreatywnego alfabetu proste wyrazy. Kampania ma na celu zachęcić rodziców do wspólnego czytania z dzieckiem. Przynosi ono mnóstwo korzyści: buduje więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem, uczy rozpoznawać i nazywać emocje, wspiera rozwój psychiczny dziecka, rozwija kompetencje językowe, wyobraźnię, ćwiczy pamięć i koncentrację oraz pomaga w nauce. Powodów jest dużo, aby razem czytać, a nadchodzące święta to doskonała ku temu okazja.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Wypożycz sobie książkę na Święta!

Wizyta zerówkowiczów w bibliotece

W grudniu uczniowie grup 0e, 0c i 0b odwiedzili bibliotekę szkolną. Podczas wizyty opowiedzieli o swoich ulubionych bajkowych bohaterach, zapoznali się z zasadami obowiązującymi w bibliotece oraz wypożyczyli wybrane przez siebie książki. Pamiętajmy, że wspólne czytanie buduje więź rodzica z dzieckiem, rozwija wyobraźnię, pomaga w nauce, wspiera rozwój psychiczny dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości, a czas spędzony z dzieckiem to najwspanialszy prezent, jaki możemy mu podarować, nie tylko w święta.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Dzień Pluszowego Misia w bibliotece

Bitmoji Image25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. To jedno z najbardziej lubianych przez dzieci świąt. Z tej okazji grupy 0c, 0d i 0e zostały zaproszone przez znane i lubiane Misie do biblioteki szkolnej na świętowanie. Poznały Kubusia Puchatka - Misia o bardzo małym rozumku, Misie z różnych stron świata, a także Misia, którego zadaniem jest pocieszanie chorych dzieci. Nie zabrakło czytania książek i małego "co nie co". Najmłodsze dzieci z grupy 0f odwiedził najstarszy Miś. Przedszkolaki wysłuchały historii o Misiu, który się zgubił oraz otrzymały odblaskowe zawieszki, aby i one nie zgubiły się w szarudze panującej za dworze. Natomiast wszyscy uczniowie, którzy tego dnia odwiedzili bibliotekę, otrzymali zakładki do książki z cytatem z "Kubusia Puchatka".

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Konkurs recytatorski poezji Adama Mickiewicza

Z okazji Dnia Patrona 30 października 2023 roku odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski  dla uczniów  klas IV - VIII. Celem konkursu było popularyzowanie  poezji Adama Mickiewicza, rozwijanie zdolności i umiejętności recytatorskich młodzieży, a także zainteresowanie uczniów czytaniem poezji. Jury miało okazję wysłuchać  naprawdę pięknych interpretacji, szczególnie wśród młodszych uczestników. Wyjątkową niespodziankę literacką przygotowała uczennica grupy 0e, która wyrecytowała fragment Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi, pracowitości i talentu niezbędnych do przygotowania występu. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu, a pozostałych uczniów zachęcamy do wzięcia udziału już za rok!

Nagroda specjalna: Róża Zakrzewska 0e

I miejsce Łucja Kreft 5c , Izabela Szulecka 5c

II miejsce Błażej Kreft 5c, Helena Zakrzewska 6c

III  Emilia Warmowska 4b, Lidia Zakrzewska 4c

Wyróżnienie : Maja Walczak, Marta Wiśniewska, Urszula Pospieszna, Jan Plichta

Beata Olwert-Szatan, Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

 

Przerwa na czytanie

bean bag chair chill     W najbliższy wtorek w nasza szkoła weźmie udział w międzynarodowej akcji „Przerwa na czytanie”.   Zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, aby tego dnia przynieśli do szkoły swoją ulubioną książkę lub wypożyczyli ją z biblioteki i spędzili przerwę na czytaniu.  Pokażmy innym co czytamy, wymieńmy się książką, zainspirujmy się.  Tego dnia wszystkim czytającym będą rozdawane zakładki do książek.  Gorąco zapraszamy  do udziału w wydarzeniu.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych - podsumowanie

Październik to szczególny miesiąc dla bibliotek szkolnych. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało: Biblioteka szkolna - moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia. Czytelnicy uwielbiają konkursy, więc i tym razem nie mogło ich zabraknąć. Można było dać się "przyłapać na czytaniu" lub zabawić w odgadywanie tytułów lektur zapisanych za pomocą emotikonów, odbył się też pierwszy etap Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Pierwszoklasiści podczas wizyty w bibliotece przypomnieli zasady zachowania oraz wypożyczania, a także otrzymali książki z projektu "Mała książka - wielki człowiek", natomiast dzięki akcji "Podaruj książkę bibliotece" księgozbiór powiększył się o 78 egzemplarzy lektur i nowości.  Pamiętajmy o tym, że czytanie książek pobudza wyobraźnię, ułatwia komunikację, wzbogaca słownictwo, zwiększa wrażliwość, wiedzę ogólną i uczy myślenia. 

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

W październiku w bibliotece...

...działo się naprawdę dużo. Ale przecież to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji rozdano mnóstwo cukierków, był też, jak o roku, konkurs. Tym razem trzeba było skojarzyć emotikony z tytułami lektur. W zabawie wzięło udział 63 uczniów. Po upominki zapraszamy osoby, które odgadły  najwięcej pozycji. Z testem konkursowym zmierzyli się też uczestnicy Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Pierwszymi lekturami dla klas IV-VI i VII-VIII były książki Stanisława Lema: "Bajki Robotów" i "Niezwyciężony". Nie przypadkiem, gdyż rok 2021 jest ogłoszony rokiem tegoż autora. 

Swoją pierwszą wizytę w szkolnej bibliotece miały klasy pierwsze. Zanim jednak wypożyczono im książki, uczniowie dowiedzieli się o zasadach obowiązujących w bibliotece, zapoznali się z księgozbiorem oraz usłyszeli o tym, jak postępować z książkami. Obecnie jest to najchętniej i najczęściej odwiedzająca bibliotekę grupa uczniów. Miejmy nadzieję, że zapał do czytania książek pozostanie im jak najdłużej :) W tym dniu rodzice pierwszaków otrzymali list, mówiący o korzyściach płynących z czytania dzieciom. Na lekcję biblioteczną przyszła też klasa 3. Dzieci wspominały swoje pierwsze odwiedziny w bibliotece oraz papierowe karty ucznia i karty książki. Obecnie cała biblioteka jest skomputeryzowana, a dostęp do zasobów możliwy z konta w Librusie.

Świętowanie zakończyliśmy udziałem naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji Przerwa na czytanie, realizowanej w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Jej celem jest:

  • promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
  • integracja środowiska lokalnego;
  • pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
  • zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

 W naszej szkole czytali wszyscy i wszędzie: przedszkolakom czytały panie, uczniowie czytali w salach, na korytarzu i w bibliotece, a nawet podczas jazdy autokarem na wycieczkę. W lekturze, podczas swoich przerw, zanurzyły się też panie w sekretariacie, panowie konserwatorzy, oraz panie wicedyrektor. Zapraszamy do galerii "zaczytanych".

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

W październiku obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza na konkursy czytelnicze. Uczniowie z największą liczbą prawidłowych odpowiedzi otrzymają upominki.
Czytelnicy uwielbiają nowości i często o nie pytają, dlatego zachęcam też do udziału w akcji "Podaruj książkę do biblioteki". Jeśli macie w domu książki lub gry karciane lub planszowe, z których już nie korzystacie, a są w dobrym stanie, to podarujcie je do biblioteki, tutaj otrzymają drugie życie.
W październiku zapraszam, aby sięgnąć po aparat i wziąć udział w konkursie "Przyłapani na czytaniu". Daj się sfotografować podczas czytania w ciekawym miejscu lub nietypowej sytuacji, zdjęcie przynieś do biblioteki lub prześlij na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Najciekawsze zdjęcia zostaną nagrodzone książkami.
W październiku odbędzie się też pierwszy etap ogólnopolskiego konkursu Wielki Maraton Czytelniczy. Można jeszcze do niego przystąpić, zapraszam szczególnie uczniów klas 7 i 8, gdyż za uzyskanie tytułu laureata można otrzymać dodatkowe punkty na świadectwie przydatne w rekrutacji do szkół średnich.
Zapraszam :)

Dzieje się w bibliotece

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu klasy 0b i 0c spotkały się on-line z Łukaszem Tartasem, autorem książki o kotku Amadeuszu. Pomaga on dzieciom oswajać trudne emocje oraz kształtować prawidłowe postawy społeczne. Podczas spotkania czytano wierszyki, śpiewano piosenki, były też zabawy oraz kotkowy konkurs. Natomiast 30 września, w Dniu Chłopaka, każdy chłopak, który odwiedził bibliotekę otrzymał oprócz ciekawej książki do poczytania, także coś słodkiego. Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, z tej okazji biblioteka zaprasza wszystkich do udziału w konkursie. Polega on na odgadnięciu tytułów lektur, które ukryte zostały w emotikonach. Uczniowie, którym uda się odgadnąć najwięcej pozycji, otrzymają nagrody. 

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

poniedziałek

wtorek

środa

czwartek

piątek

7.30-14.30

7.30-14.30

7.30-14.30

7.30-14.30

7.30-14.30

 

Kolejna akcja Szkolnego Koła Wolontariatu i magia Harrego Pottera

Korzystając z mniejszej liczby odwiedzin, panie bibliotekarki zrobiły wielkie porządki. Dokonały selekcji książek, przeznaczając te bardzo zniszczone, o nieaktualnej treści, niewypożyczane od dziesięcioleci na makulaturę. Dodając stare podręczniki, zebrały ich naprawdę sporo, bo prawie 2 tony. Wtedy do akcji wkroczyła pani Monika Warecka, opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu, organizując ich odbiór przez specjalistyczną firmę. Do pomocy zgłosili się uczniowie klas 7 i 8, którzy w ciągu dwóch dni wynieśli ze szkolnego strychu zbieraną przez lata makulaturę. Uzyskane w ten sposób pieniądze zostały przeznaczone na zakup do szkolnej biblioteki serii książek o Harrym Potterze. Cieszymy się, że kolejny raz mogłyśmy liczyć na naszych uczniów, a nowe książki już czekają na czytelników. laughing

Monika Warecka, Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Podsumowanie pracy biblioteki

W mijającym już roku szkolnym uczniowie odwiedzili bibliotekę szkolną 5833 razy, a każdy z nich statystycznie wypożyczył 4 i pół książki wink. Przeprowadzono szereg działań mających na celu propagowanie czytelnictwa. Najmłodsi czytelnicy, w ramach innowacji pedagogicznej, mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach z teatrzykiem Kamishibai. Uczniowie zostali zapoznani z historią japońskiego teatrzyku oraz kilkoma opowiadaniami. Podczas kolejnych spotkań uczestnicy wykonywali prace plastyczne, wyrażali emocje, przeprowadzali eksperymenty, wymyślali ciąg dalszy poznanej historii. Zwieńczeniem tych zajęć było  samodzielne wykonanie przez każdego z uczniów karty teatrzyku oraz przedstawienie jej kolegom i koleżankom na forum grupy. 

Jak co roku nie zabrakło w bibliotece konkursów. Przez cały rok dodatkowe lektury czytali maratończycy. I tym razem uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces: Agnieszka Ellwardt otrzymała tytuł finalisty, Łucja Kreft otrzymała wyróżnienie. W październiku, Miesiącu Bibliotek Szkolnych, można było wykazać się znajomością klasycznych baśni, w grudniu szukano na szkolnych korytarzach pytań związanych z lekturą "Mikołajek". Luty to miesiąc bezpiecznego internetu, odbył się test wiedzy z zasad obowiązujących w sieci, natomiast w kwietniu obchodzony jest Światowy Dzień Poezji, w wojewódzkim konkursie poetyckim Oliwia Brzezicka z klasy 3c zdobyła wyróżnienie. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratuluję!

Dzięki zakupionym przez radę rodziców szachom, w bibliotece tworzy się mały klub szachowy, cieszący się coraz większą popularnością. Jest to bardzo przyjemna, a jednocześnie wspomagająca aktywność umysłową, forma spędzania wolnego czasu. 

Klasą, której uczniowie najczęściej odwiedzali bibliotekę i wypożyczali książki jest w tym roku 1 c, natomiast dyplomy wzorowego czytelnika otrzymują w tym roku: Skrzyńska Michalina z 1a; Aleksandra Och z 1b; Magdalena Mach z 1c; Tymon Greźlikowski z 2a; Polina Semenenko z 2b; Franciszek Kreft z 2c; Agata Smolarek z 3a; Joanna Fopke z 3b oraz Szymon Barkowski z 3c. Gratulacje smile

 

UWAGA KONKURS !

Kto z nas nie lubi klocków LEGO? Dają one nieskończone możliwości tworzenia.

Konkurs polega na interpretacji utworu literackiego przy pomocy klocków LEGO.

Może to być dowolna: budowla / postać / scena - nie ograniczamy wyobraźni!

W konkursie/zabawie może wziąć udział każdy.

Zdjęcia efektów Waszej pracy należy przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. do 20 kwietnia.

21 kwietnia w Światowy Dzień Książki umieścimy galerię prac oraz listę autorów najciekawszych konstrukcji.

Biblioteka szkolna zaprasza do zabawy! 

Sukces naszej uczennicy w Pomorskim Konkursie Poezji Uczniowskiej

Oliwia Brzezicka uczennica klasy 3c wzięła udział w konkursie poetyckim, dotyczącym życia i twórczości Wisławy Szymborskiej. Jej wiersz pt. "Niektórzy lubią poezję" został wyróżniony spośród ponad stu nadesłanych utworów z całego województwa pomorskiego oraz zawarty w tomiku poezji uczniowskiej. Serdecznie gratulujemy Oliwii talentu, a z treścią jej wiersza można zapoznać się w bibliotece szkolnej, gdzie ów tomik jest dostępny.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Walentynki w bibliotece

Bitmoji ImageWalentynki to serca, prezenty i historie słynnych zakochanych par. To wszystko czekało na uczniów w szkolnej bibliotece. Każdy, kto ją odwiedził, mógł zmierzyć się z walentynkowym quizem, połączyć w pary zakochanych bohaterów znanych bajek i baśni, a także wypożyczyć książkę, której tematem jest miłość. W zabawie wzięli udział uczniowie klas I, II oraz III i jak na Walentynki przystało, nikt nie wyszedł bez upominku.smile

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Światowy Dzień Książki w bibliotece

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. W tym roku uczniowie mieli okazję wcielić się w rolę twórców. Inspiracją do napisania własnych opowiadań były karty Dixit. Ich ciekawa grafika wpłynęła na wyobraźnię młodych autorów, którzy na podstawie wylosowanych kart stworzyli historie fantasy, obyczajowe, kryminalne oraz takie, które nie dają się zamknąć w żadne ramy. Kto wie, być może wśród uczniów naszej szkoły jest przyszły pisarz?  Przedszkolaki, mimo że nie potrafią jeszcze pisać, są równie twórcze. Po wysłuchaniu i obejrzeniu bajki w teatrzyku Kamishibai pt. "Dwa ptaszki", wykonały ilustracje, które przedstawiły w teatrzyku, dopowiadając wymyśloną przez siebie treść. Dzieci wykazały się talentem plastycznym, kreatywnością, a także odwagą, która była niezbędna do przedstawienia swojej pracy przed całą grupą. Stwarzając odpowiednie warunki, okazuje się, że każde dziecko, niezależnie od wieku, ma w sobie potencjał do tworzenia rzeczy pięknych, interesujących i mądrych.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Nowości w bibliotece

Bitmoji ImageZachęcamy do korzystania z zasobów biblioteki szkolnej. Księgozbiór został ostatnio wzbogacony o prawie 200 nowych pozycji. Są wśród nich książki dla najmłodszych, mówiące o uczuciach, emocjach i przyjaźni, kolejne przygody Waszych ulubionych Skarpetek "Skarpetki kontratakują", a także nowe wydania lektur szkolnych. Dla starszych polecamy między innymi "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" oraz inne ciekawe tytuły, które można przeglądać i rezerwować z własnego konta na Librusie. Wystarczy wejść na swoje konto Librus Synergia, rozwinąć zakładkę KSIĄŻKI i kliknąć w e-biblio. Znajduje się tam ponad 3200 pozycji, w tym wszystkie lektury, a codziennie wprowadzane są nowe egzemplarze. Po wybraniu książki można kliknąć przycisk "rezerwuj", aby następnego dnia odebrać ją przy portierni. Uczniowie klas I-III korzystają z zasobów biblioteki stacjonarnie. 

 laptop waveZapraszamy!

Poezja uczniowska w bibliotece

Ubiegły tydzień w bibliotece upłynął pod znakiem poezji. W związku z Międzynarodowym Dniem Poezji oraz ustanowieniem roku 2023 rokiem poetki i noblistki Wisławy Szymborskiej, uczniowie mieli okazję zapoznać się z jej twórczością, życiorysem oraz ciekawostkami. Swoją wiedzę mogli zweryfikować, rozwiązując test wiedzy. Podczas lekcji w bibliotece sami mogli spróbować swoich sił, tworząc m.in. "lepieje", czyli krótkie formy składające się z dwóch wersów, pierwszy zaczyna się przysłówkiem „lepiej”, a drugi spójnikiem „niż". Nazwę "lepieje" nadał Michał Rusinek, sekretarz poetki. Oto kilka przykładów autorstwa naszych uczniów: 

Lepiej siedzieć na fizyce, niż na matematyce walczyć o życie

Lepiej pisać po tablicy, niż się włóczyć na ulicy

Lepiej na matematyce harować, niż w Mac Donaldzie pracować.

Spróbowali też różnych zabaw poetyckich. Tworzyli kaligramy - utwory, które swoim kształtem graficznym przypominają jakiś przedmiot oraz blackout poetry, czyli zakreślanie słów na zadrukowanej stronie starej książki lub artykułu, dzięki czemu powstaje nowy tekst. Mimo, iż celem zajęć była zabawa poezją, powstało kilka utworów o poważnej, czasem filozoficznej treści. 

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

 

Dzień Bezpiecznego Internetu

9 lutego przypada Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Zagadnienia dotyczące korzystania uczniów z internetu oraz urządzeń elektronicznych są bardzo ważne, szczególnie teraz, w dobie nauczania zdalnego. Dlatego warto poświęcić czas na rozmowę ze swoimi dziećmi, aby wspólnie ustalić zasady bezpiecznego korzystania z tych narzędzi.

Pretekstem może być wspólna gra, w której dzieci mogą zostać Asami Internetu. Interlandia to przygoda w sieci, która przedstawia najważniejsze aspekty bezpieczeństwa w internecie: Zostań Asem internetu

Zachęcam też do przeczytania książki dostępnej w naszej bibliotece: SIECIAKI Misja: Bezpieczny internet.

Dla rodziców polecam poradniki do pobrania tutaj: Dzieci w świecie gier komputerowych,  Rodzinny przewodnik po cyfrowym świecie oraz stronę internetową poświęconą tej tematyce: Nie zagub dziecka w sieci

Zapraszam także do zapoznania się z treściami zawartymi w prezentacji:   

 

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Nowe dary dla biblioteki szkolnej

Dzięki uprzejmości i hojności Fundacji Powszechnego Czytania nasza biblioteka otrzymała książki, które wzbogaciły wciąż rozrastający się księgozbiór. Są wśród nich bogato ilustrowane egzemplarze w języku angielskim dla różnych grup wiekowych, 10 sztuk dwujęzycznych, polsko-ukraińskich bajek o przyjaźni, a także  pozycja wydana przez fundację "Świat jest piękny. Książka przeciw wojnie". Zachęcam do wypożyczania laughing

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

 

 

Mała książka - wielki człowiek

Nasza szkoła wzięła udział w projekcie "Mała książka - wielki człowiek". Dzięki niemu uczniowie klas 0c i 0b otrzymali wyprawki czytelnicze, na które składają się: książka "Pierwsze abecadło", broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet. W czasie spotkania dzieci opowiadały o swoich ulubionych książkach, rozmawiały o emocjach towarzyszących wspólnemu z rodzicami czytaniu oraz wysłuchały wiersza Tuwima. Następnie z liter kreatywnego alfabetu samodzielnie układały wyrazy. Mamy nadzieję, że najważniejsze cele – rozbudzać w dzieciach miłość do czytania już od najmłodszych lat, zachęcać rodziców i opiekunów do wspólnego, rodzinnego czytania z dzieckiem i budowania w ten sposób trwałych więzi, przypominać o korzyściach wynikających z czytania dla rozwoju dziecka - między innymi dzięki takim spotkaniom, zostaną osiągnięte. 

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Dzień Bezpiecznego Internetu w bibliotece

7 lutego obchodzony jest na całym świecie Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji w szkołach organizowane są akcje informacyjne, lekcje wychowawcze, konkursy i quizy promujące bezpieczne korzystanie z urządzeń elektronicznych oraz możliwości, jakie daje dostęp do sieci. Biblioteka szkolna również przyłączyła się do akcji, organizując konkurs sprawdzający wiedzę uczniów na ten temat. Najlepsze okazały się uczennice klasy 5 c. Gratulujemy!

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Kryminalny październik w bibliotece - podsumowanie

Zakończył się "Kryminalny październik w bibliotece". Młodzi detektywi brali udział w poszukiwaniach zaginionych liter oraz próbowali rozwikłać zagadki związane z "Tajemnicami Lassego i Mai". Ci, którym udało się rozwiązać zadania, otrzymali "licencje detektywa" oraz nagrody. Gratulujemy smile. Uczniowie będący na kwarantannie lub uczący się zdalnie, otrzymają swoje wygrane po powrocie do szkoły.

Oto lista laureatów: Weronika Fopke, Aleksandra Rutkiewicz, Hanna Korytowska, Piotr Maciejak, Josh Jackman, Franek Skellnik, Patrycja Wojowska, Paulina Jażdżewska, Wiktoria Diupero, Anna Szymczak, Helena Zakrzewska, Tola Kleina, Weronika Łydka, Paulina Kasprowicz, Oliwia Block, Natalia Skubik, Magdalena Borysewicz

Najmłodsi czytelnicy i Mikołajek w bibliotece

Dzieci z grup 0a, 0b i 0c odwiedziły bibliotekę szkolną, aby wypożyczyć swoje pierwsze książki. Zanim jednak mogły zabrać je do domu, poznały zasady obowiązujące w bibliotece. Wysłuchały też próśb książek do czytelnika. Dowiedziały się, jak postępować z książkami, aby ich nie zniszczyć i żeby długo służyły czytelnikom. Buszując wśród półek i regałów, zapoznały się z księgozbiorem i dokonały swoich pierwszych czytelniczych wyborów. Pamiętajmy, że czytanie dzieciom od najmłodszych lat rozbudza w nich ciekawość świata, pomaga zrozumieć siebie i innych. Głośne czytanie uczy dziecko myślenia, rozwija język, pamięć i wyobraźnię, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole. Dlatego kształtujemy nawyk sięgania po książkę od najmłodszych lat.

Natomiast starsi i bardziej doświadczeni czytelnicy w grudniu mogli wziąć udział w konkursie dotyczącym lektury Mikołajek. Znajdując i odpowiadając na pytania ukryte w szkole, mieli szansę otrzymać upominki. Udało się to ponad dwudziestu uczniom!

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Jak co roku biblioteka szkolna przygotowała na ten miesiąc mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Odbędzie się konkurs z nagrodami pod tytułem:

Kryminalny Październik w Bibliotece

Zapraszamy do udziału w konkursie czytelniczym. Dotyczy on znanej i lubianej serii:

„Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”

Aby wziąć udział w konkursie, należy samemu wcielić się w rolę detektywa i odnaleźć na terenie szkoły 8 liter, które utworzą hasło. Po jego odgadnięciu można przyjść do biblioteki i rozwiązać zadania związane z „Tajemnicami”.

Miłośnicy książek mogą też wziąć udział w całorocznym projekcie, jakim jest Czytelnicze Bingo, do pobrania TUTAJ

Z testem ze znajomości pierwszej lektury zmierzą się natomiast uczestnicy Wielkiego Maratonu Czytelniczego.

Biblioteka zaprasza smile

Sukces naszych uczennic w Wielkim Maratonie Czytelniczym

Miło nam poinformować, że uczennica klasy 8b Agnieszka Ellwardt zdobyła tytuł Finalisty w ogólnopolskim konkursie Wielki Maraton Czytelniczy. 
W kategorii klas IV-VI wyróżnienie otrzymała Łucja Kreft z klasy 4c. W kategorii klas II-III również wyróżnienie zdobyła Izabela Och z klasy 3b.
Gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku. Uczestnicy, obcując z różnego rodzaju literaturą, rozwijają umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz budują świadomość humanistyczną, a zdobycie tytułu laureata to dodatkowe punkty przydatne w rekrutacji do szkół średnich.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek, Hanna Żołyniak

Nowe książki w bibliotece

Dzięki uprzejmości Rady Rodziców biblioteka szkolna mogła wzbogacić swój księgozbiór o nowe pozycje. Oprócz lektur na półkach pojawiły się także książki do przeczytania w tegorocznej edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Bardzo dziękujemy w imieniu swoim i czytelników. Informujemy również, że cały czas trwają prace nad wprowadzeniem całego księgozbioru do systemu e-biblio, co umożliwi korzystanie z zasobów biblioteki z poziomu konta w e-dzienniku Librus. 

Biblioteka zaprasza laughing

Październik w bibliotece

Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. Nasza biblioteka uczciła to święto, przygotowując uczniom mnóstwo atrakcji. Już na początku miesiąca klasy pierwsze zostały zaproszone do biblioteki, aby tam przypomnieć zasady korzystania z zasobów oraz zapoznać się z księgozbiorem. Każdy uczeń wypożyczył książkę oraz otrzymał zakładkę. Pierwszaki to obecnie najwierniejsi czytelnicy. Niektórzy odwiedzają bibliotekę każdego dnia, wypożyczają książki, oglądają albumy, w spokojnej atmosferze spędzają czas podczas przerw. 

Do grup 0a i 0b biblioteka zawitała z teatrzykiem Kamishibai. Po krótkiej rozmowie o ulubionych książkach, uczniom została zaprezentowana krótka opowieść, następnie był czas na prace plastyczne, układanie słów z kreatywnego alfabetu oraz zajączki z papieru. Grupy 0e i 0f odwiedziły bibliotekę, aby zapoznać się z jej pracą oraz księgozbiorem, one także mogły uczestniczyć w zabawie z japońskim teatrzykiem. Wszystkie grupy przedszkolne będą miały okazję w ciągu roku szkolnego wziąć udział w przedstawieniach, w ramach innowacji pedagogicznej. Teatrzyk Kamishibai wraz z kartami ilustracyjnymi został ufundowany przez Radę Rodziców, za co bardzo dziękuję również w imieniu uczniów. Do tej pory odbyło się siedem spotkań z teatrzykiem, cieszą się one dużym zainteresowaniem, ubogacają zajęcia czytelnicze, języka kaszubskiego oraz zajęcia dodatkowe. 

W październiku bibliotekę odwiedziła też grupa uczniów z Ukrainy wraz ze swoją panią wychowawczynią, nauczycielką języka polskiego. Zapoznali się oni z księgozbiorem oraz wypożyczyli książki. Mimo dostępnych egzemplarzy w języku ukraińskim, większość uczniów zdecydowała się na literaturę w języku polskim, co świadczy o ich chęci poznawania języka oraz kultury naszego kraju.

Jak co roku w październiku organizowany jest konkurs czytelniczy. Tym razem uczestnicy musieli wykazać się znajomością klasycznych baśni. Na wszystkie pytania i zadania udało się odpowiedzieć pięciu osobom, są to:  Maja Walczak, Agata Smolarek, Krystian Balejko, Błażej Kreft oraz Zuzanna Lędzińska, gratulujemy! Październik to też miesiąc, w którym uczestnicy Maratonu Czytelniczego rozpoczynają swoje zmagania z lekturowymi testami, za wszystkich trzymamy kciuki i życzymy miłych spotkań z książką.

Do zobaczenia w bibliotece smile

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Jak i dlaczego zachęcać dziecko do czytania?

Szanowni Rodzice!
Jestem nauczycielem bibliotekarzem, który na co dzień zachęca Państwa dzieci do czytania. Wiem, jak dużo mają Państwo teraz obowiązków. Chcę tylko krótko i zwięźle zachęcić Państwa do czytania dzieciom. Załączam krótką prezentację, która w klarowny sposób przedstawia korzyści płynące z czytania oraz sprawdzone sposoby zachęcania dzieci do czytania. Każdy z nas zastanawia się czasem, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość, a obecnie - by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.
Wszystkie badania wskazują, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na czas kwarantanny. Pomijając czas pandemii, czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Później uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień i szumu informacyjnego. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie nie. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Badania udowadniają bowiem, że ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i lepiej zarabiają. Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli według badań ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie na starcie pozbawiona szansy na skorzystanie z powyższych atutów. Wspólne czytanie jest też naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie. Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.
Serdecznie zapraszam do przejrzenia prezentacji.
Z wyrazami szacunku,
Państwa szkolna biblioteka

Obejrzyj prezentację: Jak i dlaczego zachęcać dziecko do czytania?

 

Godziny pracy biblioteki

poniedziałek: 7.00 - 14.00
wtorek: 7.00 - 14.00
środa: 8.00 - 16.00
czwartek: 7.00 - 14.00
piątek: 7.00-8.00 konsultacje; 8.00- 14.00 biblioteka

Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy

Z okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarzy, który przypada 8 maja życzymy naszym czytelnikom wielu pozytywnych i miłych doznań podczas czytania ulubionych książek.  Zapraszamy do zapoznania się z tym, co mówią słynni pisarze o książkach.

 

 

Młodzi czytelnicy w bibliotece

Miłość do literatury i nawyk sięgania po książkę należy kształtować od najmłodszych lat. Po ustąpieniu obostrzeń pandemicznych w marcu, grupy 0a i 0b mogły rozpocząć swoje wizyty w bibliotece.  Nasi zerówkowicze zapoznali się z zasadami obowiązującymi w bibliotece, nauczyli się jak należy dbać o książki oraz eksplorowali księgozbiór. Następnie raz w tygodniu odwiedzali bibliotekę, aby samodzielnie wyszukać i wypożyczyć najciekawsze, najgrubsze lub najbardziej kolorowe książki. Na zakończenie otrzymali Dyplomy Wzorowego Czytelnika.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Konkurs Mikołajkowy w bibliotece

6 grudnia tradycyjnie obchodzone są Mikołajki. W tym dniu nie mogło zabraknąć prezentów. Jednak aby je zdobyć trzeba było wykazać się znajomością jednej z lektur szkolnych. Był to „Mikołajek” autorstwa duetu Sempe i Goscinny. Aby odpowiedzieć na pytania, należało je najpierw odnaleźć, gdyż zostały one ukryte na terenie szkoły. I tak oto, łącząc zabawę i naukę, uczniowie mogli przypomnieć sobie treść książki, a także otrzymać w tym dniu prezent. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, pojawiły się już pytania o kolejne zagadki związane z ulubionymi tytułami.

Kolejne dary dla biblioteki szkolnej

To był wyjątkowy Dzień Dziecka! Pan Bartosz, nauczyciel wychowania fizycznego podarował prawie 100 wspaniałych książek do szkolnej biblioteki. W imieniu czytelników bardzo dziękuję i zapraszam do wypożyczania.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Pokaż Misiowi bibliotekę!

25 listopada obchodzony był  Dzień Pluszowego Misia. W bibliotece szkolnej specjalne miejsce znalazły książki o słynnych Misiach: Kubusiu Puchatku, Misiu Paddingtonie, Misiach Tulisiach oraz wielu innych. Przypomniano historię Pluszowego Misia, a na uczniów, którzy przyprowadzili swoich ulubieńców do biblioteki, czekało małe "co nieco". 

Książki w języku ukraińskim w naszej bibliotece

Dzięki współpracy z fundacjami zajmującymi się pomocą uchodźcom z Ukrainy, w bibliotece szkolnej powstał nowy dział z książkami w języku ukraińskim. Uczniowie z Ukrainy uczęszczający do naszej szkoły mogą sięgać po literaturę także w swoim języku. Do wypożyczenia są dwie lubiane lektury: Magiczne drzewo oraz Felix, Net i Nika, a także ponad 30 tytułów bajek, legend, opowiadań, poezji, biografii dla każdej grupy wiekowej od przedszkolaków po ósmą klasę. Wszystkie książki są już wprowadzone do systemu e-biblio i czekają na czytelników.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

W październiku tradycyjnie obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji przygotowano wiele działań, mających zachęcić nawet najbardziej opornych czytelników do odwiedzin biblioteki szkolnej oraz sięgnięcia po książkę, niekoniecznie lekturę obowiązkową.  W pierwszym tygodniu przyjechali do nas przedstawiciele wydawnictwa Zakamarki, aby przeprowadzić warsztaty czytelnicze dotyczące znanej i lubianej serii o detektywach Lasse i Mai. Na początku miesiąca odbył się również pierwszy etap Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Przeprowadzono szereg konkursów, z których największym powodzeniem cieszył się ten ze znajomości Muminków. Także w ramach lekcji bibliotecznych, uczniowie klas IV-VIII wzięli udział w zmaganiach czytelniczych. W październiku klasy 0b i 0c zostały włączone w poczet czytelników naszej biblioteki. Obecnie odwiedzają ją co tydzień, aby wypożyczyć samodzielnie wybrany tytuł. Uczniowie, którzy przyszli do biblioteki i wypożyczyli książkę otrzymali zakładki, natomiast uczestnicy konkursów nagrody-niespodzianki.

Miesiąc Bibliotek Szkolnych w liczbach:

Ilość wypożyczonych książek/rozdanych zakładek: 575

Liczba odwiedzin w bibliotece: 668

Uczestnicy konkursów: 161

Uczestnicy warsztatów czytelniczych: 180

Uczniowie biorący udział w Maratonie Czytelniczym: 33

Carmen Geras, Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

 

Podsumowanie konkursu z okazji Święta Książki

W kwietniu obchodziliśmy aż dwa święta związane z książką: Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji w naszej szkole został zorganizowany konkurs SLEEVEFACE. Jest to forma zabawy z książką, która polega na dopasowaniu okładki do osoby lub otoczenia. Celem konkursu jest popularyzacja czytelnictwa oraz rozwijanie wyobraźni i kreatywności. W zabawie udział wzięli zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Komisja nagrodziła autorów najciekawszych prac:

1 miejsce: Patryk Grubba

2 miejsce: Oskar Dering; Izabela Szulecka

3 miejsce: Kornelia Roszkowska; Jakub Minasiewicz

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. 

Wszystkim, którzy wzięli udział gratulujemy pomysłowości i zapraszamy do zabawy w przyszłym roku.

Dorota Bieszka, Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Warsztaty czytelnicze

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele wydawnictwa ZAKAMARKI, aby poprowadzić warsztaty czytelnicze. Tematem zajęć była ulubiona przez naszych uczniów seria "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". Dzieci dowiedziały się nieco o książkach, wysłuchały fragmentów oraz rozwiązywały zagadki kryminalne i rebusy. Warsztaty przyniosły spodziewany efekt, gdyż uczestnicy, zaraz po ich zakończeniu, udawali się do biblioteki szkolnej, aby wypożyczyć książkę i dowiedzieć się o kolejnych przygodach ulubionych bohaterów. W zajęciach wzięły udział wszystkie klasy I-III oraz 0b i 0c. Dzięki uczestnictwu w warsztatach, biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o nowe części z serii "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai", dla starszych czytelników w serię o przygodach Davida i Larisy oraz dla najmłodszych o perypetiach Matissa i Duni. 

Miłośników "Tajemnic" na pewno zainteresuje informacja o przyjeździe autora serii o Laase i Mai 12 października do Trójmiasta, gdzie odwiedzi Gdańską Bibliotekę Manhattan. Odbędą się tam następujące wydarzenia:

▪11.15-13.00 DLA DZIECI: Spotkanie śladami Biura Detektywistycznego Lassego i Mai. GOŚĆ SPECJALNY: Martin Widmark. Tłumaczenie z języka szwedzkiego - Małgorzata Grabarczyk.
▪14:00 i 16:00 DLA DZIECI: Jak dobrze znasz Lassego i Maję? Quiz wiedzy o Biurze Detektytwistycznym Lassego i Mai.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek