Biblioteka

Warsztaty czytelnicze

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele wydawnictwa ZAKAMARKI, aby poprowadzić warsztaty czytelnicze. Tematem zajęć była ulubiona przez naszych uczniów seria "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". Dzieci dowiedziały się nieco o książkach, wysłuchały fragmentów oraz rozwiązywały zagadki kryminalne i rebusy. Warsztaty przyniosły spodziewany efekt, gdyż uczestnicy, zaraz po ich zakończeniu, udawali się do biblioteki szkolnej, aby wypożyczyć książkę i dowiedzieć się o kolejnych przygodach ulubionych bohaterów. W zajęciach wzięły udział wszystkie klasy I-III oraz 0b i 0c. Dzięki uczestnictwu w warsztatach, biblioteka szkolna wzbogaciła swój księgozbiór o nowe części z serii "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai", dla starszych czytelników w serię o przygodach Davida i Larisy oraz dla najmłodszych o perypetiach Matissa i Duni. 

Miłośników "Tajemnic" na pewno zainteresuje informacja o przyjeździe autora serii o Laase i Mai 12 października do Trójmiasta, gdzie odwiedzi Gdańską Bibliotekę Manhattan. Odbędą się tam następujące wydarzenia:

▪11.15-13.00 DLA DZIECI: Spotkanie śladami Biura Detektywistycznego Lassego i Mai. GOŚĆ SPECJALNY: Martin Widmark. Tłumaczenie z języka szwedzkiego - Małgorzata Grabarczyk.
▪14:00 i 16:00 DLA DZIECI: Jak dobrze znasz Lassego i Maję? Quiz wiedzy o Biurze Detektytwistycznym Lassego i Mai.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Październik - Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do uczestnictwa w konkursach, quizach i warsztatach czytelniczych. Każda środa, to środa konkursowa. Czekają na Was upominki i nagrody. 

9.10 - Opowieści z Narnii

16.10 - Mikołajek

23.10 - Muminki

24.10 - Bohaterowie naszych lektur

Biblioteka zaprasza

Nowe książki w bibliotece

Panie bibliotekarki były w tym roku bardzo grzeczne, bo po świątecznej przerwie czekał na nie prezent -  wielka paczka, a w niej mnóstwo książek: dla naszych najmłodszych czytelników, długo wyczekiwany "Psi Patrol", dla nieco starszych - ulubiona seria "Magiczne Drzewo"; dziewczęta lubiące taniec będą mogły sięgnąć po komiks "Studio Tańca", natomiast nastolatki, szukający w literaturze tematów do przemyśleń, chętnie wypożyczą "Gorzką Czekoladę i inne opowiadania o ważnych sprawach". Mikołaj nie zapomniał też o lekturach. Zapraszamy do biblioteki smile

Godziny pracy biblioteki oraz czytelni multimedialnej

BIBLIOTEKA:

PONIEDZIAŁEK

WTOREK

ŚRODA

CZWARTEK

PIĄTEK

8.00-12.00

8.00-12.00

8.00-12.00

8.00-12.00

8.00-14.00

 

CZYTELNIA MULTIMEDIALNA:

PONIEDZIAŁEK

WTOREK

ŚRODA

CZWARTEK

PIĄTEK

12.00-14.00

12.00-14.00

12.00-14.00

12.00-14.00

8.00-10.00

Dzień Zdrowia Psychicznego

10 października obchodzony jest Dzień Zdrowia Psychicznego. Jak zadbać o swoją kondycję psychiczną? Oto kilka propozycji:

Osoby pozytywnie nastawione do świata są szczęśliwsze

"Śmiech to zdrowie"

Jedz zdrowo i ruszaj się

Korzystaj ze światła słonecznego

Dbaj o przyjaźń i znajomości

Ponadto zachęcamy do korzystania z zasobów naszej biblioteki, która dysponuje książkami zarówno dla dzieci jak i dla  dorosłych, chcących pogłębić wiedzę na ten temat. Dla dzieci są to bajki terapeutyczne, natomiast dla opiekunów poradniki, jak wesprzeć dzieci i młodzież w kryzysach rozwojowych.

Monika Kraińska

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Książki na Maraton Czytelniczy

Miło nam poinformować, że Patryk Wendt z klubu sportowego Gokken zasponsorował zakup książek na tegoroczny Wielki Maraton Czytelniczy. Bardzo dziękujemy za okazaną pomoc. Książki, po zakończonym konkursie będą służyć czytelnikom naszej biblioteki przez długie lata. 

Grudzień w bibliotece

O tym, że czytanie książek rozwija nasz mózg wiedzą wszyscy. Być może nie każdy jednak wie, że korzystny wpływ na pracę umysłu ma także to, co jemy. W grudniu bibliotekarki postanowiły nakarmić nie tylko ducha, ale i ciało czytelników. Nie jest to tradycyjny cukierek lub inny słodycz. Każdy, kto w tym miesiącu wypożyczy książkę, otrzyma orzecha włoskiego. Nie przypadkowo jego kształt przypomina nam właśnie mózg. Mikroelementy w nim zawarte, m. in duża ilość fosforu oraz tłuszczów omega 3, doskonale wpływają na procesy myślowe, tak niezbędne do codziennej nauki.

WYPOŻYCZ SOBIE...PREZENT NA ŚWIĘTA

BIBLIOTEKA ŻYCZY WSPANIAŁYCH ŚWIĄT!

Rozstrzygnięcie konkursu na recenzję książki

Zakończył się całoroczny konkurs na recenzję w formie komiksu lub ilustracji. Uznałyśmy, że  nagrody otrzymają:

Weronika Łydka, Stasia Delgas, Leszek Hefczyc, Ewa Janczukowicz 

Dzień Pluszowego Misia

W tym tygodniu obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Nasze książkowe Misie powędrowały z tej okazji na specjalnie przygotowaną dla nich półkę tak, aby każdy mógł trafić do rąk małych czytelników. I tak oto Kubuś Puchatek, Mis Uszatek, Niedźwiadek Panda mogli spotkać się po to, aby już za chwilę opowiadać o swoich przygodach dzieciom z naszego przedszkola smile

Podsumowanie Wielkiego Maratonu Czytelniczego

Zakończyły się zmagania  Maratończyków, komisja ogłosiła wyniki. W kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu czytelniczego Wielki Maraton Czytelniczy pod Patronatami Honorowymi: Pomorskiego Kuratora Oświaty i Prezydenta Miasta Gdańska wzięło udział ponad sześć i pół tysiąca uczniów z całej Polski oraz z kilku szkół spoza kraju. Z przyjemnością informujemy, że z naszej szkoły troje uczniów uzyskało bardzo wysokie wyniki oraz zostało zaproszonych na uroczystą galę wręczenia nagród i dyplomów, która odbyła się 9 maja w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. 

W kategorii klas II i III tytuł laureata otrzymał Gabriel Kopacz z klasy 3 a

W kategorii klas IV-VI tytuł laureata otrzymał Wiktor Pospieszny z klasy 4 d

W kategorii klas VII, VIII oraz III gimnazjum wyróżnienie otrzymała Angelika Kreft z klasy 8 b

Serdecznie gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom, dziękując za wytrwałość i zaangażowanie.

Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Wyniki konkursu MÓJ ULUBIONY BAŚNIOWY BOHATER

Na konkurs zorganizowany przez bibliotekę szkolną z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wpłynęło 45 prac. Komisja w składzie: Małgorzata Gorgolewska, Carmen Geras, Amelia Drawc, Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek przyznała następujące miejsca i wyróżnienia:

I miejsce - nie przyznano

II miejsce - Maciej Kulas, Wiktoria Skubik

III miejsce - Monika Niziołek, Dominika Kasprowicz

Wyróżnienia:

Paulina Jażdżewska

Amelia Freiberg

Bartosz Dunst

Aleksandra Rutkiewicz

Weronika Fopke

Natalia Drawc

Milena Lipińska

Czytaj więcej...

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

8 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Bardzo dziękujemy naszym wspaniałym czytelnikom za miłe słowa, życzenia, słodycze i laurki, które otrzymałyśmy tego dnia smile

 

Biblioteczny konkurs kaligraficzny

Biblioteka szkolna, chcąc włączyć się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ogłasza konkurs kaligraficzny.  Należy napisać słowa Hymnu Polskiego na papierze formatu A4. (może być papier kancelaryjny w linie)

KRYTERIA OCENY PRACY KONKURSOWEJ:  kształt liter;  sposób łączenia liter;  proporcje liter;  czytelność tekstu;  organizacja przestrzenna tekstu; estetyka wykonania pracy. 

Prace należy składać do biblioteki szkolnej w terminie do 30 listopada.

Międzynarodowy Dzień Poezji

„Niektórzy lubią poezję…”
Wisława Szymborska

Światowy Dzień Poezji – jest to święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Jego ideą jest zachęcanie do czytania poezji, a także tworzenia własnych wierszy.

Tego dnia panie bibliotekarki odwiedziły uczniów klas 1-3 i pokazały, że poezją można się również bawić. Wspólnie odczytano wiersz Ewy Szelburg-Zarembiny  pt: „Królewna”, starając się bawić słowami i interpretować tekst poetycki. Zachęciły uczniów do kontynuowania zabawy z wierszami umieszczonymi na szkolnej gazetce, a także w bibliotece, gdzie wyeksponowano tomiki poezji.

Carmen Geraz, Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Miniony miesiąc pokazał, że biblioteka to dobre miejsce dla człowieka. Odwiedziło nas wielu czytelników. Każdy, kto wypożyczył w październiku książkę, otrzymał do niej w prezencie zakładkę. Rozdałyśmy ich aż 535! Ale to nie wszystko - uczennice z klas V i VI wykonały zakładki metodą origami, które trafiły do rąk najmłodszych czytelników. Uczniowie klasy 0b dowiedzieli się, jakie zasady obowiązują podczas wypożyczania książek, zapoznali się z naszym księgozbiorem oraz wypożyczyli swoje pierwsze czytadełka. Natomiast dzieci z klasy 0d odwiedziła tajemnicza postać, która uchyliła im rąbka tajemnicy dotyczącej bajek, ich autorów oraz pracy biblioteki. Klasy I - III mogły wziąć udział w konkursie plastycznym, wykonując portret swojego ulubionego bohatera. Otrzymałyśmy aż 45 prac, wszystkie są wspaniałe. Komisja będzie miała trudny wybór, aby nagrodzić te najlepsze. Starsi uczniowie natomiast, stanęli w szranki w konkursach wiedzy o lekturach szkolnych, w sam raz, żeby przypomnieć sobie informacje przed sprawdzianami i egzaminami. Zapraszamy do udziału w kolejnych naszych akcjach i konkursach oraz do wypożyczania książek.laughing

Carmen Geras, Małgorzata Baniewicz-Odrzywołek

Czytaj więcej...

Najchętniej czytane książki

Miło nam, że oprócz obowiązkowych lektur uczniowie chętnie sięgają po inne pozycje książkowe. W pierwszym semestrze największą popularnością cieszyły się serie wydawnicze.

Najczęściej wypożyczane tytuły to:

1. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, M. Widmark, H. Willis

2. Zaopiekuj się mną, H.Webb

3. Martynka, W. Chotomska

4. Kicia Kocia, A. Głowińska

5. Magiczne Drzewo, A. Maleszka

6. Dziennik Cwaniaczka, J. Kinney