Styczeń w świetlicy

02.01.2024r. odbyły się pierwsze zajęcia w Nowym Roku, w związku z tym nie mogło zabraknąć postanowień zmiany, planów do zrealizowania, marzeń do spełnienia. Nowy Rok to nowy początek, również dla nas. Mamy nadzieję, że przyniesie same wspaniałości! Stworzyliśmy również miasteczko rozświetlone fajerwerkami, które powstało przy użyciu czarnego tła i farb. Dzieci wykonały też sylwestrowe zegary. Zapoznały się z tradycjami zabaw karnawałowych w Polsce i na świecie. Miały możliwość samodzielnego zaprojektowania i wykonania masek karnawałowych. Z okazji dnia Babci i Dziadka dzieci wykonały kwiatki z papieru, kalendarze i laurki. Z tej okazji dzieliły się uczuciami jakimi darzą swoich dziadków. W ostatnim tygodniu przed feriami czas minął nam pod hasłem „Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe”, celem przeprowadzonych zajęć było zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania podczas zabaw zimowych oraz wyrobienia u uczniów odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych osób, a także propagowanie zdrowego i aktywnego sposobu spędzania czasu podczas zimowego odpoczynku. Wspólnie z dziećmi powstał „Kodeks Bezpiecznych Ferii” oraz gazetka ścienna „Bezpieczne ferie”. Tak przygotowani rozpoczynamy ferie zimowe 2024.

Z okazji Międzynarodowego Dnia przytulania, która wypada 31 stycznia, przyłączyliśmy się do szczytnej akcji „Kartki Przytulne”. Akcja ta prowadzona jest przez fundację „Przytulny Domek”, której celem jest wysłanie, jak największej ilości kartek do podopiecznych hospicjów i domów pomocy społecznej w całej Polsce. Razem możemy innym dać radość i wywołać uśmiech na twarzach, obdarzonych osób, dzieci i dorosłych.

Podziękowania

Świetlica szkolna składa serdeczne podziękowania rodzicom, którzy wspomagają jej prace poprzez dostarczanie środków finansowych, kreatywnych materiałów plastycznych, jak również zabawek, klocków konstrukcyjnych, gier zręcznościowych oraz sprzętu sportowego.  Materiały te umożliwią prowadzenie ciekawych i atrakcyjnych zajęć świetlicowych oraz poznanie przez dzieci różnych metod i form spędzania wolnego czasu.

Nauczyciele świetlicy

Grudzień w świetlicy

Z nadzieją i niecierpliwością czekamy na zimę, pierwszy śnieg, zabawy w białym puchu, Mikołaja, prezenty, gwiazdkę i …Święta Bożego Narodzenia. To czas wspaniałej atmosfery, gdzie pomoc drugiemu człowiekowi, wspólnie spędzony czas nabierają ogromnego znaczenia. Nauczyciele i uczniowie naszej świetlicy przygotowali wspaniałe materiały, kartki świąteczne i ozdoby na kiermasze charytatywne organizowane w naszej szkole. Serdecznie dziękujemy!

Wspólnie odliczając dni do Świat Bożego Narodzenia, rozmawialiśmy na temat zwyczajów, tradycji i symboli świątecznych. Podczas zajęć rozbrzmiewały melodie kolęd i pastorałek oraz świątecznych piosenek.

Przez cały grudzień wspólnie tworzyliśmy cudowne dekoracje świąteczne, dzięki którym nasza świetlica stała się niczym bajkowa kraina. Bardzo szybko pojawiły się choinki, Mikołaje, aniołki, łańcuchy, gwiazdy, witraże oraz świąteczne ozdoby.

I choć grudzień to w szkole miesiąc krótki, udało się nam zrealizować wiele ciekawych zadań.

Listopad w świetlicy

Złota Polska Jesień zawitała do nas na dobre. Sala świetlicy została pięknie udekorowana licznymi pracami dzieci kl. 1 – 3 o tematyce jesiennej. Listopad był dla nas wszystkich czasem niezwykle aktywnym twórczo. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci - jak zwykle zresztą - cieszyły się zabawy klockami, z których dzieci budowały kreatywne konstrukcje wieżowców, modele samochodów, zwierząt, budynków.

Świętując Odzyskania Niepodległości tematyka naszych zajęć koncentrowała się wokół patriotyzmu. Mówiliśmy o tym, jak  być dobrym Polakiem, jakie było znaczenie pojęcia „Niepodległość” dawniej i jak należy rozumieć go dzisiaj. Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonali okolicznościowe prace związane z naszym krajem, hymnem i godłem.

25 listopada, jak co roku, świetliczaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Dzieci poznały historię tego święta oraz poszerzyły swoją wiedzę na temat niedźwiedzi. Wykonywały również misie wykorzystując różne techniki plastyczne.

Wraz z końcem miesiąca w naszej świetlicy zrobiło się bardzo magicznie. Zgodnie z tradycją andrzejkową dzieci wzięły udział w zabawach i wróżbach, które - traktowane z przymrużeniem oka - wprawiły je w radosny nastrój oraz przysporzyły wielu uśmiechów.

Październik w świetlicy

Złota polska jesień! W tym klimacie przeżywaliśmy październik w świetlicy szkolnej.  W słoneczne dni spędzaliśmy dużo czasu na świeżym powietrzu. Inspirując się otaczającym krajobrazem, powstało wiele pięknych prac plastycznych. Tworzyliśmy jesienne drzewa, grzybki, motyle, jeże oraz sowy.

Nie zabrakło także rozmów na temat darów jesieni i zachęcaniu uczniów do spożywania zdrowego śniadania: owoców i warzyw.

Obchody Dnia Edukacji Narodowej, były okazją do świętowania. W czasie naszych zajęć podkreślaliśmy rolę nauczycieli w poznawaniu świata oraz znaczenie pozostałych pracowników szkoły. Były również budowle konstrukcyjne z różnych klocków oraz zagadki i rebusy o szkole. Dużym zainteresowaniem cieszą się gry planszowe, poprzez ich wykorzystanie kształtują postawy koleżeńskie, uczą się opanowania i cierpliwości, wyrabiają nawyki przestrzegania dyscypliny oraz reguł gry. To wesołe spędzenie czasu w świetlicy szkolnej oraz nauka poprzez zabawę. 

Dołączyliśmy również do akcji „Pomagamy zwierzętom ze schroniska”. Celem akcji było zebranie potrzebnych schronisku rzeczy: karmy, koców, ręczników, zabawek. Zbiórka miała uświadomić społeczności naszej szkoły, jak ważna jest pomoc i zwrócić uwagę na potrzeby porzuconych zwierząt. Już od najmłodszych lat warto uczyć miłości i szacunku nie tylko do ludzi ale i do zwierząt, zaszczepić w uczniach jak najwięcej pozytywnych wartości, wpoić chęć niesienia pomocy potrzebującym. Wszystkim, którzy włączyli się do akcji serdecznie DZIĘKUJEMY !!!

Na zakończenie miesiąca poruszaliśmy tematykę związaną z pamięcią o zmarłych. Rozmawialiśmy na temat poszanowania miejsc pamięci oraz tradycji palenia zniczy.

Świetlica we wrześniu

Nowy rok szkolny powitał nas ostatnimi letnimi promieniami słońca.Starsze dzieci powitały nowych członków naszej świetlicowej wspólnoty.Liczba świetliczaków powiększyła sie o dzieci z grup zerowych. Jest nas baaaardzo dużo. Czas upływa nam teraz na wzajemnym poznawaniu i zabawach integracyjnych.

Wspólnie poznaliśmy zasady panujące w szkole, plan dnia świetlicy oraz regulamin, który staramy się przestrzegać w sali. Uczymy się rozumieć innych, grzecznie się do siebie zwracać oraz dbać o wspólne zabawki, gry. Omówiliśmy zasady ruchu drogowego, bezpiecznego poruszania się na drodze, chętne dzieci omówiły swoją drogę do szkoły i z powrotem.

Cały wrzesień korzystaliśmy z pięknej pogody i dużo czasu spędziliśmy na placu zabaw i boisku. W świetlicy się nie nudzimy, każdy tu znajdzie coś dla siebie i miło spędzi czas w oczekiwaniu na przyjście rodziców lub zajęcia szkolne.