10.01.2017r. - zespół kolędniczy "Gwiżdże"

II miejsce „Gwiôzdczi z Chwaszczëna” w Przyjaźni

Jak co roku, uczniowie języka kaszubskiego z naszej szkoły w okresie Bożonarodzeniowym kolędowali z „Gwiôzdką”. 10 stycznia 2017r. tradycyjnie wzięliśmy udział w Przeglądzie Zespołów Kolędniczych w Zespole Szkół w Przyjaźni gdzie zdobyliśmy II miejsce w kategorii klas gimnazjalnych, a I miejsce należało do gospodarzy. Występowało łącznie 5 zespołów.

Dzieci wcieliły się w tradycyjne postacie kolędnicze wędrujące niegdyś po Kaszubach: zwierzęce (koza, baran, bocian, niedźwiedź), postacie nadprzyrodzone (diabeł, śmierć) oraz ludzkie (baba i dziad, ułan na koniu, kominiarz, policjant tzw. szandara, Cygan i Żyd). Najważniejszą jednak postacią była Gwiôzdka czyli inaczej Gwiazdor, który starym zwyczajem przepytywał dzieci z umiejętności i rozdawał cukierki. Podczas występu zaprezentowała się każda z postaci. Składaliśmy świąteczne i noworoczne życzenia, śpiewaliśmy kaszubskie kolędy, do których przygrywał nam na akordeonie pan Marek Munch.

Występ był w całości w języku kaszubskim. Scenariusz przedstawienia kolędniczego opracowałam samodzielnie w oparciu o przekazy zawarte w słowniku ks. Bernarda Sychty oraz dramatu „Gwiôzdka ze Gduńska”. Występ zarówno nam jak i naszej publiczności przysporzył wiele radości.

Nauczycielka języka kaszubskiego, Bogusława Gołąbek.